„Z nami zaplanuj swoją przyszłość…“
STRONA GŁÓWNA SZKOŁA KALENDARZ IMPREZ WYDARZENIA GALERIA ZDJĘĆ
Najlepsi z najlepszych Samorząd Uczniowski UCZEŃ Bezpieczny internet Plan lekcji Z kim współpracujemy? Projekty klas drugich W SZKOLE Pedagog / Psycholog Pogaduchy z gimpla Egzamin gimnazjalny Doradca zawodowy Pielęgniarka Zajęcia dodatkowe Projekty Nasze sukcesy Sport w szkole Rekrutacja 2017/2018 Filmoteka Archiwum Świetlica / Biblioteka eTwinning Podręczniki 2016/2017 Konsultacje/wywiadówki RODZIC Pedagogizacja Wychowawcy klas Rada Rodziców Kalendarz 2016/2017 NAUCZYCIEL MEN CKE OKE Jaworzno Awans zawodowy
SZKOŁA - lekcje

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 - 11.30

5. 11.45 - 12.30

6. 12.45 - 13.30

7. 13.40 - 14.25

8. 14.30 - 15.15

SZKOŁA-KONTAKT

gimnazjum@pszow.pl

Tel 32 455 78 22

Wymiana pol-niem 2014
Zajęcia unijne Bajki Obywatelskie STATYSTYKI Licznik odwiedzin TELEFONY ALARMOWE

999 - Pogotowie ratunkowe

998 - Straż pożarna

997 - Policja

112 - Ogólnoeuropejski telefon alarmowy


więcej >>>

NASZA
FILMOTEKA
Archiwum szkolnych wydarzeń - 2013/2014

W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszym Gimnazjum reprezentacje uczniów klas VI pszowskich szkół podstawowych. Byli to między innymi finaliści i laureaci III Gimnazjalnego Konkursu z Języka Angielskiego dla Klas 6, którzy odebrali dyplomy i nagrody z rąk pani Dyrektor.


Czytaj więcej…

05.06.2014 Warsztaty językowo-integracyjne

Tradycji stało się zadość! Festyn gimnazjalny w ostatnią majową sobotę przywitał nas niezłą pogodą i niezwykłym poruszeniem w szkole. Tym razem z powodu budowy boiska, organizowaliśmy wszystkie atrakcje w murach naszego gimnazjum.


Czytaj więcej…

31.05.2014 Festyn szkolny i …

Wymiana uczniowska w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży

Na początku czerwca 10 gimnazjalistów z Pszowa wyruszyło w podróż w nieznane, na niemiecką wysepkę na Morzu Północnym, o której wiedzieliśmy tylko tyle, że jest piękna, piaszczysta i wietrzna.

Czytaj więcej...

17.06.2014

We wtorek zakończono rozgrywki o mistrzostwo szkoły w piłce siatkowej. Po meczach rozgrywanych systemem „każdy z każdym“ wyłoniono cztery zespoły, które rywalizowały w półfinałach o awans do wielkiego finału. O tym kto z kim grał w półfinałach, kto musiał się zadowolić trzecim stopniem podium a kto mógł cieszyć się z mistrzowskiego tytułu przeczytasz na naszej sportowej stronie.

17.06.2014 Mistrzowie szkoły w siatkówce wyłonieni!

„Miło szaleć, kiedy czas po temu”. To wiedział już Kochanowski, a nasi uczniowie udowodnili świetnie bawiąc się 25 czerwca na swoim komersie. Na początku zostali przywitani przez panią dyrektor Renatę Woźniak, która oddała szkołę we władanie trzecioklasistów na ten wyjątkowy wieczór. Wspaniale udekorowana sala, nad którą pracowali nasi uczniowie, przenosiła nas w krajobrazy karnawałowej Wenecji. Uczniowie zostali pożegnani wzruszającą składanką zdjęć z ich trzyletniej nauki oraz spektakularnym wykonaniem „Upiora w operze”. Na koniec oficjalnej części programu tradycyjnie byliśmy świadkami wspaniałego wykonania poloneza. Po nim już tylko muzyka, taniec i świetna zabawa, pod kierunkiem wodzireja. Cieszymy się, że klasy trzecie miały okazję w taki doskonały, kulturalny i radosny sposób pożegnać się ze swoją szkołą.

25.06.2014 Komers klas III

Zabrzmiał już ostatni szkolny dzwonek i przyszedł czas na zasłużony odpoczynek, ale też na nagrodzenie wszystkich uczniów za ich pracę świadectwami szkolnymi, a niektórych także wyjątkowymi nagrodami za wyjątkowe osiągnięcia. Po programach artystycznych przygotowanych przez p. A.Głomb i p. E.Kolorz, po pożegnaniach z ust pani dyrektor, przewodniczącej Rady Rodziców, rozdano świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe za 100% frekwencję, nagrodę za szczególne osiągnięcia w konkursach i zawodach, podziękowania dla rodziców i dla uczniów opuszczających już naszą szkołę, których praca przyczyniła się do tego, że mury Gimnazjum w Pszowie nie były dla wielu tylko szkołą, ale AŻ SZKOŁĄ, ICH SZKOŁĄ. Pożegnaliśmy nasz samorząd, młodych artystów, doskonałych sportowców i… zaśpiewaliśmy naszym absolwentom: „Szczęśliwej drogi, już czas, mapę życia w sercu masz…” Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji!

27.06.2014

W piątek 30 maja uczniowie ze szkolnego kółka filmowego pod opieką p. Rafał Pawłowskiego i p. M.Dudy wzięli udział w niecodziennym przedsięwzięciu- Miejskiej Grze Filmowej, która rozgrywała się w plenerach Rybnika. 19 drużyn z liceów i gimnazjów regionu stanęło na starcie gry i rozpoczęła się topograficzna i filmowa rozgrywka. Według mapy uczniowie wędrowali ulicami miasta i wykonywali różnorodne zadania, czasem mocniej, a czasem słabiej związane z polską kinematografią. Mimo nie najlepszej pogody grupa doskonale się bawiła i poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami, kompletując całą listę punktów. Gry miejskie to jeden z najatrakcyjniejszych sposobów edukacji młodzieży i dlatego już dziś mamy nadzieję na udział w przyszłorocznej edycji.

30.05.2014 Filmowa Gram Miejska w Rybniku

22 maja w naszej szkole odbył się XI Dzień Nauk Ścisłych. Uczniowie klas trzecich brali udział w licznych konkursach promujących naukę matematyki, fizyki i chemii. Rozstrzygnięto m.in. konkursy na plakat i film dokumentujący przeprowadzone doświadczenie: pierwszy wygrała klasa III b, drugi - III c. Poziom wykonanych prac był bardzo wyrównany i jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców.

W trakcie pozostałych konkursów rozgrywanych w sali gimnastycznej uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem: przy użyciu papierowych rurek i spinacza budowali dwudziestościany na czas (IIIb), odtwarzali budowę cząsteczek chemicznych (IIId), brali udział w quizach interaktywnych i tradycyjnych (IIIc). Wszystkie dyscypliny budziły żywe emocje nie tylko wśród zawodników, ale też na widowni, jednak najwieksze poruszenie - dosłownie i w przenośni - spowodował konkurs, podczas którego przedstawiciele klas ze swoich ciał układali wyświetlane na ekranie wzory fizyczne.

Rywalizacja była bardzo wyrównana, ostatecznie najwięcej punktów na swoim koncie zgromadzili uczniowie IIIc, wyprzedzając III b, IIId i IIIa.

Dzień Nauk Ścisłych 23.05.2014

Jak co roku w naszej szkole organizowane są obchody Dnia Ziemi. Z tej okazji organizowanych jest wiele konkursów I imprez, o których możesz przeczytać więcej klikając tutaj.

22.05.2014

Dnia 22.05.2014r. w ramach Projektu pt. „Kuźnia umysłu i ciała – dodatkowe zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Pszowie” odbyła się wycieczka do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. W wyjeździe uczestniczyło 24 uczniów Gimnazjum w Pszowie uczęszczających na warsztaty teatralno-filmowe.


Czytaj więcej…

22.05.2014

14 marca po raz kolejny odwiedziliśmy Młodzieżowe Centrum Kariery. Pani Agnieszka Oślizło-Miler, doradca zawodowy, poprowadziła dwugodzinne warsztaty poświęcone przedsiębiorczości.

Uczestnicy zajęć wskazali cechy człowieka przedsiębiorczego, wady i zalety samozatrudnienia, przyjrzeli się dokumentom i procedurom potrzebnym do założenia własnej działalności gospodarczej, zostali również zapoznani z ofertą MCK. Kolejne spotkania dla pozostałych klas trzecich już niebawem.

(ek)

14.03.2014

Szkoła Podstawowa nr1 w Pszowie była organizatorem rejonowych zawodów tenisa stołowego dziewcząt i chłopców szkół gimnazjalnych. Na uwagę zasługuje fakt, iż obie nasze reprezentacje spisały się na nich bardzo dobrze. Nasze dziewczyny po bardzo dobrej grze wywalczyły drugie miejsce na podium, ustępując tenisistkom z Jastrzębia a wyprzedzając zespół z Marklowic, z którym w zawodach powiatowych przegrały dwoma punktami. Chłopcy natomiast nie dali szans swym rywalom i ponownie zajmując trzy pierwsze miejsca pewnie awansowali do zawodów wojewódzkich.

17.03.2014

Dobiegł końca pierwszy etap zajęć socjoterapeutycznych prowadzonych przez trenerów Centrum Edukacji i Profilaktyki Epsilon z Bielska-Białej. W czasie kilkugodzinnych warsztatów gimnazjaliści uczyli się, jak budować relacje oparte na szacunku, zapobiegać przemocy rówieśniczej, budować klasową wspólnotę, w której jest miejsce dla każdego.

(ek)

18.03.2014

Uczniowie kilku klas pierwszych i drugich wzięli dziś udział w spotkaniu z dzielnicowym pszowskiego komisariatu - sierżantem Piotrem Jackowskim.

Tematem spotkania była odpowiedzialność karna nieletnich. Gimnazjaliści dowiedzieli się, jakie zachowania i czyny są wykroczeniem i podlegają karze oraz poznali konsekwencje grożące im za złamanie prawa.


(ek)

19.03.2014

20 marca mieliśmy przyjemność gościć absolwentkę naszego gimnazjum, Panią Martynę Glenc - właścicielkę rydułtowskiej herbaciarni.

Młoda bizneswoman podzieliła się ze słuchaczami – trzecioklasistami i uczniami klas matematycznych – swoim pomysłem na to, co robić, by nigdy w życiu nie chodzić do pracy: wystarczy robić to, co się kocha. Opowiedziała o swojej drodze do własnego biznesu: studiach, pracy, która nie przynosiła satysfakcji, decyzji o stworzeniu czegoś własnego. Podkreślała, by młodzi ludzie rozpoczynający samodzielne życie, nie bali się realizować swoich marzeń, wykorzystali wiedzę i umiejętności, które mogą zapewnić im jednocześnie utrzymanie i poczucie spełnienia. Uczciwie zaznaczyła, że to ciężki kawałek chleba i wielka odpowiedzialność.    

Przyjemnie posłuchać młodego człowieka, byłego wychowanka (III C górą!), który miał odwagę zrezygnować z tego, co pewne i wygodne, wziąć się z życiem za bary i zrealizować swoje marzenie. Pani Martynie wróżymy karierę mówcy motywacyjnego J

W tym roku trzecioklasiści mieli już okazję uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym przez p. Agnieszkę Oślizło - Miler w Młodzieżowym Centrum Kariery. Jego gośćmi byli przedstawiciele Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców z Wodzisławia Śląskiego, panowie: Andrzej Ryszka oraz Jerzy Waltar, którzy w trakcie zajęć opowiadali o kulisach swoich profesji: cukiernictwa i mechaniki pojazdowej. Nie było to pierwsze spotkanie współorganizowane przez MCK, Cech i naszą szkołę, i liczymy, że nie ostatnie.

(ek)

20.03.2014

21 marca 2014 r., otworzyliśmy szeroko drzwi naszej szkoły dla wszystkich przyszłych uczniów gimnazjum. Spotkanie pod hasłem „Dołącz do nas” miało na celu promocję naszego gimnazjum w szkołach podstawowych. Już od progu gimnazjaliści przejęli opiekę nad swoimi młodszymi kolegami. Wszystkich przywitała najpierw pani dyrektor Renata Woźniak na sali gimnastycznej, a potem każda z klas powędrowała szkolnymi korytarzami do różnych pracowni, gdzie czekały niespodzianki. U anglistów można było poczęstować się tradycyjnym brytyjskim ciastem marchewkowym, a w pracowni chemicznej wziąć udział w wybuchowym eksperymencie. Dodamy, że to wszystko przygotowane zostało samodzielnie przez naszych uczniów, z czego jesteśmy szczególnie dumni. Pożegnanie też było słodkie- Samorząd częstował upieczonymi przez siebie cynamonkami. Mamy nadzieję, że szóstoklasiści czuli się u nas już trochę jak u siebie.

21.03.2014

21 marca dla uczniów Gimnazjum w Pszowie to ważny dzień. Tego dnia uczniowie przejmują władzę w szkole i wykazują się umiejętnością organizacji i zarządzania. Tym razem samorząd uczniowski także doskonale wywiązał się z zupełnie nowych, „dorosłych” obowiązków. Przedstawiciele uczniów już tydzień wcześniej przygotowywali się do roli nauczycieli. Język polski, matematyka, chemia czy fizyka prowadzona przez kolegów, uczniom młodszych klas podobały się wyjątkowo. Dobra atmosfera w zaimprowizowanym pokoju nauczycielskim pokazywała, że „nauczyciele” też doskonale się bawili swoją rolą. Szkolny pedagog, którego rolę grał w tym dniu Filip Gajewski miał pełne ręce roboty z niesfornymi uczniami ( w tej roli wystąpili nauczyciele). Podsumowując nasz wiosenny eksperyment edukacyjny, usłyszeliśmy od młodej kadry nauczycielskiej, że bycie nauczycielem to jednak nie taka prosta sprawa.

22.03.2014

Poezja i proza czasów wojny, mimo upływu kolejnych dekad, wciąż budzą emocje zarówno wśród polonistów, jak i gimnazjalistów, którzy na lekcjach literatury poznają historie ludzi żyjących w okrutnych czasach.

Jako nauczyciele języka polskiego dziękujemy Waszemu Koledze, Olkowi Zieleźnemu, który zgodził się odwiedzać z gitarą wszystkie klasy trzecie, by przedstawić swoją wersję „Elegii…” K. K. Baczyńskiego. Niezwykłe przeżycie…

(ek)

24.03.2014

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się  dnia 19 marca 2014 r. o godz. 10:00 w II LO im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim, a powstała przy współpracy czterech placówek: Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śląskim, Gimnazjum w Pszowie, II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim i Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. 

03.04.2014

W sumie przeprowadzono trzy etapy konkursu: 
- English Is Fun – I klasy gimnazjów 
- English Challenge – II klasy gimnazjów 
- Prove Your English – III klasy gimnazjów 
   Wzięło w nich udział 69 uczestników z 14 gimnazjów powiatu. Na każdym poziomie konkurs trwał 60 minut i składał się z: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomości środków językowych oraz znajomości funkcji językowych. Poza konkursem ( w trakcie sprawdzania prac przez komisję konkursową ) uczestnicy mieli okazję wziąć udział w mini prelekcjach w języku angielskim prowadzonych przez uczniów II LO, zwiedzić wystawę prac uczniów Liceum Plastycznego i osłodzić chwile oczekiwania na wyniki pysznym domowym ciastem. 

IMG_0092.JPG IMG_0100.JPG

20 maja już po raz drugi, z inicjatywy Rady Rodziców, Dyrekcji oraz nauczycieli został zorganizowany Dzień Rodziny. Tym razem przedstawienie Cudowną Rodzinę mam odbyło się na deskach pszowskiego MOK-u.

Więcej przeczytasz tutaj a w zakładce FILMOTEKA jest odnośnik do filmu z przedstawienia.

20.05.2014

14 maja w ramach współpracy z Liceum Ogólnokształcącym w Rydułtowach odbył się konkurs językowy dla klas I-III pt. "Nie tak całkiem poważnie - piosenka, skecz, wiersz".

Głównym gościem, który zasiadał w jury obok Pani Claudii Gedigi oraz Pana Rafała Pawłowskiego, była pracująca w rydułtowskim liceum asystentka językowa z Niemiec - Pani Karin Hertl.

W kategorii skecz I miejsce otrzymali uczniowie klasy Ie - Daniel Głuchaczka, Kamil Błędowski, Szymon Ostrzołek, Szymon Kubala, Mateusz Matuszek), w kategorii wiersz zwyciężyli: Julia Stankowicz, Agata Kałuża oraz Magdalena Giel, zaś w kategorii piosenka bezkonkurencyjna okazała się drużyna w składzie: Magdalena Roth, Natalia Śmietańska oraz Antonina Zieleźny.

20 maja Pani Karin Hertl zaprosiła naszych uczniów na lekcję otwartą pt: "Evants in Deutschland". Wyjazd połączony był z zapoznaniem gimnazjalistów z historia szkoły, sukcesami jej uczniów i ofertą edukacyjną.


Serdecznie dziękujemy za współpracę.   

21.05.2014

W ramach zadania nr 4 Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego organizowanego przez wydawnictwo GWO, nasza grupa (uczniowie klasy IIa), postanowiła przeprowadzić tygodniową akcję promującą czytelnictwo. Rozpoczęliśmy od „zaczytanych przerw”, które odbyły się w naszym gimnazjum 12 maja.


Czytaj więcej…

13.05.2014

28 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. odbyła się uroczystość finałowa XIII edycji konkursu Polak w Europie pod patronatem Europosła dr. Jana Olbrychta oraz Starosty Powiatu Wodzisławskiego Tadeusza Skatuły pod hasłem: „Piosenka jest dobra na wszystko ....”- uniwersalne wartości w piosence europejskiej. Nasza uczennica Emilia Trzaskalik z kl. II a zajęła III miejsce! Konkurs polegał na wybraniu i przetłumaczeniu na język polski jednej piosenki w dowolnym języku obcym, która byłaby egzemplifikacją hasła tegorocznej edycji konkursu, i uzasadnieniu jego tezy (Piosenka jest dobra na wszystko). Emilia wybrała piosenkę zespołu U2 „Ordinary love”, która „(…) przedstawia wartość dla wielu ludzi najważniejszą – miłość. Zwykłą miłość.”

Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez panią Elwirę Banaś.

28.04.2014

8.05. 2014 r. nasza szkoła zorganizowała III Międzyszkolny Konkurs Historyczny pod patronatem Starosty Powiatu Wodzisławskiego Tadeusza Skatuły. Okazją była 95. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. W konkursie wzięło udział 8 dwuosobowych drużyn z całego powiatu. Uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą dotyczącą Śląska. Drużyny rozwiązywały pisemny test , odpowiadały ustnie na pytania oraz przygotowały ulotkę wzywającą Ślązaków do walki w powstaniach. Najlepszą okazała się drużyna z Gimnazjum w Pszowie , Martyna Piech i Anna Dzierżawa, drugie miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum w Lubomii, Emilia Pączko, Szymon Polnik , trzecie miejsce Gimnazjum w Czyżowicach, Karolina Starzyczny, Dominik Noga. Nagrody ufundowali : Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl., Urząd Miasta w Pszowie i radna Powiatu Wodzisławskiego. Wśród uczestników przeważali uczniowie klas I i II, a mimo to rywalizacja stała na najwyższym poziomie. Mamy nadzieję , że w przyszłym roku  konkurs będzie cieszył się również dużym zainteresowaniem uczniów. Zapraszamy!

08.05.2014

Nasi piłkarze zajmując drugie miejsce w grupie wywalczyli awans do kolejnej rundy rozgrywek turnieju Coca-Cola Cup. W rozegranych 8 kwietnia w Jastrzębiu Zdroju zawodach ulegli tylko drużynie z Jastrzębia (0:5), pokonując zespoły z Syryni (3:0), Gogołowej (4:2) i G4 Wodzisław (5:1). Kolejną rundę rozgrywek  zaplanowano na 30 kwietnia.

Nasza drużyna grała w składzie: Filip Gajewski, Tomasz Janik, Tymoteusz Nowak, Marcin Gomołka, Konrad Reś, Szymon Ostrzołek, Sebastian Gawlik, Kamil Fojcik, Karol Grabiec, Marek Ryborz.

15.04.2014

Początek drugiego semestru to pasmo sukcesów naszych sportowców: czwarte miejsce w powiecie siatkarek, mistrzostwo powiatu łyżwiarek i łyżwiarzy szybkich, tenisistów stołowych, wicemistrzostwo powiatu tenisistek no i szansa na wicemistrzostwo powiatu siatkarzy, którzy 28 lutego rozegrają ostatnie mecze finału… więcej szczegółów o wymienionych wydarzeniach przeczytać można na naszej sportowej stronie tutaj

27.02.2014

21 lutego Anna Sobala, laureatka rejonowego etapu Eskulapiady, przeprowadziła w Gimnazjum w Pszowie finał akcji prozdrowotnej pod hasłem „Rusz się”. Zanim doszło do tego przedsięwzięcia, uczennica wraz z koleżankami przygotowała szereg materiałów zachęcających do prowadzenia zdrowego trybu życia.  Były to ulotki na temat pozytywnych efektów aktywności fizycznej, plakaty oraz gazetka, która ustawiona została na parterze szkoły tak, żeby wszyscy mogli się z nią zapoznać. Ania i jej koleżanki rozwiesiły na każdych drzwiach w szkole plakaty reklamujące akcję, jak również promujące aktywne spędzanie czasu. 21 lutego uczennica zorganizowała dla gimnazjalistów „roztańczone przerwy”. Przygotowała z koleżankami układy taneczne, do których dołączyła się cała brać uczniowska. Przy wejściu na salę gimnastyczną koleżanki Ani wręczały uczniom ulotki. Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie przyłączyli się do tańca, czytali ulotki oraz przygotowaną gazetkę. Ze strony gimnazjalistów pojawił się pomysł, aby takie happeningi na stałe zapisały się w tradycję szkoły.

28.02.2014 Image003.jpg Image005.jpg Image006.jpg Image001.jpg Image002.jpg Image004.jpg Image007.jpg

Bogusław Mańka, Agata Bizoń i Angelika Grzesiak 7 marca 2014 r. wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim dla uczniów gimnazjum. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się aż 48 uczestników. Nasi uczniowie zaprezentowali się doskonale, zdobywając pierwsze miejsce oraz wyróżnienie. Bogusław Mańka, uczeń klasy Id, urzekł komisję wspaniałą interpretacją wiersza Gałczyńskiego i prozy Joanny Fabickiej i wygrał całą rywalizację. Będzie reprezentował naszą szkołę na konkursie wojewódzkim w Bielsku-Białej. Trzeba dodać, że dla Bogusia nie jest to pierwszy wygrany konkurs. Można powiedzieć, że jest to już stały bywalec zmagań recytatorskich i to utytułowany. Ma na swoim koncie nagrody w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Przyjemną niespodzianką jest również wyróżnienie przyznane uczennicy klasy drugiej – Agacie Bizoń. Wszystkim naszym recytatorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Brawo!

07.03.2014

Zbliża się moment podjęcia decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Niżej kilka ważnych ogłoszeń:


DNI OTWARTE

19 marca (8.00 – 14.00) -  Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim

21 i 22 marca (9.00 – 12.00) – Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim


KURSY PRZYGOTOWUJĄCE

II Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu (Tischner)

a) Kurs przygotowujący do sprawdzianu uzdolnień kierunkowych do klas dwujęzycznych (język angielski): kurs jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń (do 3 marca), pierwsze spotkanie  we wtorek 4 marca o godzinie 16.00. Egzamin językowy odbędzie się 3 czerwca.

b) Kurs przygotowawczy do Liceum Plastycznego: pierwsze spotkanie 1 marca. Szczegóły na stronie www.plastyk-wodzislaw.pl

Egzamin wstępny 6 i 7 czerwca (teoria i praktyka).

(ek)

24.02.2014

We wtorek 25 lutego w naszym Gimnazjum Agencja Artystyczna z Torunia przeprowadziła „ żywą lekcję historii”. Wzięło w niej udział 174 uczniów klas I, II i III. W ciekawy sposób uczniowie zapoznali się z historią Polski Piastów od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego. W czasie lekcji uczniowie mogli zapoznać się z ubiorem Słowian, uzbrojeniem wojów Mieszka I. Prowadzący angażowali do lekcji uczniów, w żartobliwy sposób przybliżali historię Polski.

Na koniec chętni uczniowie odpowiadali na pytania związane z lekcją. Nagrodą były wybijane na miejscu monety i ocena z aktywności z historii. Mamy nadzieję ,że w przyszłości podobne lekcję będą  cieszyć się takim samym powodzeniem.

25.02.2014

8 kwietnia w naszej szkole odbędzie się gimnazjalny konkurs z języka angielskiego dla uczniów klas szóstych pszowskich szkół podstawowych. Więcej na temat konkursu można przeczytać w regulaminie.


Regulamin konkursu

11.03.2014

Nasze Gimnazjum jest już tradycyjnie gospodarzem i organizatorem Miejskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas IV-VI. W tym roku do zmagań konkursowych przystąpiło ośmioro uczniów ze szkół pszowskich. Goście przybyli do szkoły we wtorek 11.03.2014 r.

O jedenastej, po krótkim przywitaniu rozpoczęły się przesłuchania uczestników, które oceniała komisja: p. Aleksandra Głomb, p. Hanna Krzykała i p. Ewa Kolorz. Jury podjęło decyzję o przyznaniu nagród Rafałowi Czepczorowi ze Szkoły Podstawowej nr 1, Wiktorii Piechoczek ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Hannie Hawel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszowie. Chcemy podziękować wszystkim młodym recytatorom oraz opiekunom, którzy czuwali nad ich pracą. Gratulujemy i zapraszamy za rok!

12.03.2014

W ramach współpracy z Młodzieżowym Centrum Kariery w Pszowie nasi gimnazjaliści uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez doradcę zawodowego, panią Agnieszkę Oślizło- Miller.

W grudniu uczniowie klasy pierwszej o profilu matematycznym  wzięli udział w zajęciach poświęconych tematyce przedsiębiorczości, trzecioklasiści z kolei mogli spotkać się z przedstawicielami dwóch spośród sekcji Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim: spożywczej i  motoryzacyjnej. Kolejne spotkania już niedługo.

(ek)

10.01.2014
15.01.2014

6 lutego przedstawiciele Zespołu Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego zapoznali trzecioklasistów z ofertą edukacyjną swojej szkoły. W technikum przewidziano następujące kierunki kształcenia: technik informatyk, technik elektronik/technik teleinformatyk, technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W liceum można z kolei kontynuować naukę w klasie sportowej.

Szczegóły tutaj: http://zstwodzislaw.net/informator_naboru_2012/


(ek)

06.02.2014

Trwa wielkie odliczanie: odliczając dni wolne od zajęć dydaktycznych: rekolekcje i święta… egzamin gimnazjalny jest bliżej, niż się wydaje. Trzecioklasiści przygotowują się do niego, pisząc testy sprawdzające z poszczególnych przedmiotów oraz dwa egzaminy próbne: 10-12 grudnia i 15-17 stycznia. Wyniki dotychczasowych zmagań z testami zostaną zaprezentowane rodzicom uczniów klas trzecich 11 marca.    

(ek)

11.02.2014

W czwartek po lekcjach wielu uczniów (a szczególnie uczennic) naszej szkoły zamiast zasiąść do odrabiania zadań, myślało, co włożyć na wieczór walentynkowej zabawy w szkole. Szkolni DJ-e przygotowali zestaw najbardziej chwytliwych przebojów, nie zapominając o piosenkach dla Walentynek. Nowe światła, dobra muzyka, nastrój pozwoliły młodzieży miło spędzić trzy godziny, które chętnie przedłużyliby. Warto dodać, że motywem przewodnim i symbolem tego spotkania były serduszka WOŚP, na konto której wpłacono także pieniądze z biletów. Świetna zabawa w dobrym celu!

13.02.2014

Już trzeci raz uczniowie mogli spotkać się w szkole na wieczorku filmowym, tym razem jednak o szczególnym charakterze- WALENTYNKOWYM. W naszej filmowej 17-tce obejrzeli dwa filmy, z których ten o zakochanym „zombiaku” podobał się najbardziej (uczniom). Temat potraktowany z przymrużeniem oka, pozwolił uczniom świetnie bawić się we wspólnym gronie. Opiekunowie koła filmowego zapraszają już dziś na następne spotkania z filmem!

14.02.2014

14 lutego z okazji święta zakochanych odbył się szkolny konkurs walentynkowy. Zwycięzcom – Danielowi Katryniokowi i Jakubowi Janoszowi gratulujemy :)(ek)

14.02.2014

W najbliższy poniedziałek, 24 lutego, rusza szkolna platforma e-learningowa przygotowana w ramach realizacji projektu europejskiego „Kuźnia ciała i umysłu”. Na początek trzecioklasiści zapoznają się z trwającym do czerwca kursem „Fachowiec XXI wieku”, który ma przygotować ich do świadomego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i zaplanowania swojej zawodowej kariery.

(ek)

20.02.2014

W grudniu 2013 r. uczniowie klasy IIa (PSZOWIKI CZYTELNIKI) pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego mgr Hanny Krzykały - włączyli się do gry czytelniczej „Między nami czytelnikami”, której organizatorem jest Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.


czytaj więcej…

22.02.2014 Projekt i wykonanie:
mgr Zbigniew Sławacki
Copyright © 2012
DNI PSZOWA 2016

Europejska Odznaka Jakości

Europejska Odznaka Jakości przyznawana jest przez Centralne Biuro Programu eTwinning szkołom działającym w partnerstwach, które zdobyły Krajową Odznakę eTwinning i których projekty uznawane są za wybitne z europejskiego punktu widzenia.

Celem przyznawania Odznaki Jakości jest: wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom. Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów to większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły - publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską.

Kryteria przyznawania Odznaki Jakości

Projekt zgłoszony do Odznaki Jakości musi odznaczać się wysokim poziomem w następujących aspektach:

• trwałość,

• wykorzystanie w projekcie technologii ICT,

• rezultaty i korzyści,

• integracja międzyprzedmiotowa,

• wymiar europejski,

• innowacja/kreatywność,

• ogólna jakość.

Odznaka Jakości ma postać elektronicznego certyfikatu, widocznego na portalu eTwinning na stronie internetowej danej szkoły, a także na mapie szkół dostępnej na głównej stronie portalu.

(na podstawie informacji zawartych na stronie: www.etwinning.pl)

Uczniowie Gimnazjum włączyli się w obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 2013 r. wzięli udział w uroczystej mszy za Ojczyznę i złożyli kwiaty pod obeliskiem na rynku w Pszowie. 12 listopada uczniowie klasy II a i zespół wokalny zaprezentowali apel słowno- muzyczny, w którym przedstawili dzieje narodu polskiego w ciągu 123 lat niewoli. W apelu wzięli udział uczniowie klas II.

13.11.2013

27 listopada 2013r. w ramach kampanii antynikotynowej przeprowadzanej w Gimnazjum w Pszowie, wszyscy uczniowie mogli częstować się jabłkiem i jogurtem, które były rozdawane w holu szkoły. Uczennice klasy III c, pod kierunkiem pani K.Malisz, przygotowały pokaz tańca Zumby, zachęcając młodzież do aktywnego spędzania czasu w tanecznych rytmach na przerwach oraz w czasie wolnym. Nad przebiegiem akcji czuwały panie Justyna Kicka, Małgorzata Brzonkalik – Skowronek oraz pielęgniarka szkolna p. Olga Niedobecka. Nietypowe przerwy lekcyjne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów i wszyscy doskonale się bawili.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, że młodzież wybiera zawsze niezdrowe przekąski, uczniowie chętnie częstowali się zdrowymi smakołykami. Nawet nauczycielom udzieliła się atmosfera tańca, a szkodliwość palenia papierosów została silnie zaakcentowana podczas czwartkowego happeningu.

27.11.2013

Doskonała muzyka i nowiusieńki sprzęt- to recepta na wspaniałą zabawę...

Niedawno u pani pedagog w gabinecie pojawiły się tajemnicze, olbrzymie pudła z niezidentyfikowaną zawartością. Czekały, czekały, aż w ostatni czwartek 27 listopada 2013 r. chłopcy opiekujący się sprzętem wyjęli i zamontowali nasz nowy mixer i światła ultrafioletowe. Dyskoteka andrzejkowa w tej odświeżonej formie przypadła do gustu młodzieży. Bawili się przez kilka godzin i niedługo czeka ich powtórka z rozrywki podczas dyskoteki mikołajkowej.

27.11.2013

"Oto mój Sługa, którego podtrzymuję. Wybrany mój, w którym mam upodobanie" - pod tym hasłem odbył się 5 grudnia XIII Wojewódzki Konkurs Biblijny dla uczniów gimnazjum. Do konkursu, opartego na Księdze Proroka Izajasza, przystąpiło 23 uczniów naszego gimnazjum. Pierwsze miejsce zajął Bogusław Mańka - uczeń klasy I d, drugie - Justyna Herok z klasy III d, a trzecie Marek Dziwisz z II a. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


05.12.2013

Jak co roku 6 grudnia,  zgodnie z tradycją, odwiedził naszą szkołę ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Dotarł on do nas z workiem pełnym słodyczy – ufundowanych przez Radę Rodziców. W tym wyjątkowym dniu wszyscy uczniowie mieli na sobie coś koloru czerwonego.
Mikołajki w szkole to nie tylko okazja do rozluźnienia atmosfery na lekcjach, ale również na przerwach. Na sali gimnastycznej odbywały się MIKOŁAJKOWE przerwy dyskotekowe, na których dziewczęta klasy III c zachęcały do tańca ZUMBY a muzyka grała z naszego nowego sprzętu. Było dużo radości i uśmiechów.

06.12.2013


08.01.2014

3-4 października 2013r. w ramach XIV Dni Promocji Zdrowia organizowanych przez Urząd Miasta w Pszowie, uczniowie naszego Gimnazjum wysłuchali ciekawych prelekcji poprowadzonych przez lekarza medycyny panią Bożenę Szymik- Iwanicką na temat: „Anoreksji i bulimii oraz zasad zdrowego odżywiania się” i „Depresji i zaburzeń lękowych wśród młodzieży”, a także „Jak radzić sobie w sytuacjach lękowych”. Dobór tematów wynikał z zainteresowania młodzieży tą problematyką. Nie zabrakło również słów uświadamiania jakie spustoszenie czyni uzależnienie od papierosów, alkoholu i  dopalaczy w organizmie człowieka na każdym etapie życia.

Klasy pierwsze zostały objęte nauką udzielania pierwszej pomocy, którą zorganizowała GPP-MED-SZKOL. Uczniowie mogli poćwiczyć na fantomie resuscytację, a z grupką dziewczyn spotkała się pani doktor ginekolog Anna Szostak i omówiła problemy okresu dojrzewania.

Udział naszych uczniów w Dniach Promocji Zdrowia wynika również z założenia i celów Szkolnego Programu Profilaktyki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom oraz organizatorom.

04.10.2013 XIV Dni Promocji Zdrowia

9 października uczniowie naszego gimnazjum odwiedzili Liceum na Skalnej, żeby poznać studentów z Ukrainy i Maroka. Oprócz możliwości ćwiczenia języka angielskiego, młodzież mogła bliżej poznać te dwa kraje: ich kulturę, geografię, historię.


czytaj więcej…

09.10.2013 Enter Your Future

W sobotę 5 października ruszył na trasę rajd rowerowy zorganizowany w ramach Dni Promocji Zdrowia. W rajdzie pod hasłem „Rowerem po zdrowie - zakończenie lata w Pszowie“ wzięło udział kilkudziesięciu rowerzystów, którzy mieli do pokonania trasę długości 12km (mapka przejazdu). Metą rajdu było boisko w Krzyżkowicach, gdzie uczestnicy rajdu mogli wziąć udział w przygotowanych przez organizatora konkurencjach sprawnościowych.

05.10.2013 Rowerem po zdrowie

10 października ruszyła w naszym gimnazjum karuzela z arcydziełami filmowymi. Pierwszy w tym roku wieczór filmowy tematycznie został poświęcony najlepszemu przyjacielowi każdego filmowca czyli Oskarowi. Wspólne oglądanie najlepszych światowych dzieł filmowych ma już w naszej szkole długą tradycję i mamy nadzieję, że wzorem lat ubiegłych będziemy mogli pokazać wiele ciekawych, dobrze zrobionych, ambitnych filmów, które otworzą uczniom nowe horyzonty. Następny wieczór filmowy już za miesiąc. Czekamy na wszystkich kinomanów!

10.10.2013 Wieczorne oglądanie
21.10.2013 Zajęcia warsztatowe dla uczennic

We wtorek 22 października 2013r., jak co roku w naszej szkole, obchodziliśmy Dzień Pierwszoklasisty. Tradycyjnie Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami przygotował dla klas I mnóstwo atrakcji.czytaj więcej…

22.10.2013 Dzień Pierwszoklasisty

Uczniowie naszej szkoły Daniel Katryniok, Mateusz Wolski i Filip Gajewski brali udział w projekcie "Dobro Wspólne", którego organizatorem jest Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych "CRIS" z Rybnika. Chłopcy napisali projekt o dofinansowanie sprzętu dyskotekowego, który miałby służyć całej społeczności uczniowskiej. Wspaniale spisali się podczas prezentacji i w efekcie otrzymali najwięcej głosów podczas otwartego głosowania w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie. Konkurencja była na wysokim poziomie i naprawdę chcemy pogratulować doskonałego wyniku! W najbliższych dniach chłopcy otrzymają dotację w wysokości 1300zł i zorganizują Andrzejki i Mikołajki już na nowym sprzęcie. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów na test nowego sprzętu już w listopadzie!!! A na zdjęciach w galerii możecie zobaczyć przerwy z muzyką, którymi uczciliśmy to zwycięstwo.

29.10.2013
29.10.2013

Fundacja „Wspólnota Dobrej Woli” co roku w naszym regionie organizuje zbiórki pieniędzy na rzecz Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży.  To już tradycja, że  każdego roku nasi uczniowie włączają się w kwestowanie na cmentarzu w Pszowie i w Krzyżkowicach. W czasie zbiórki cały powiat zebrał kwotę ponad 65 tyś. TO REKORD (w roku ubiegłym kwota ta wyniosła ponad 54 tyś.).  Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na rehabilitację dzieci, które w tym ośrodku są leczone.  

Bardzo dziękujemy naszym 30 WOLONTARIUSZOM za aktywne uczestniczenie w zbiórce tych pieniędzy.

06.11.2013

2 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny.  

Pierwszoklasistów  powitał przewodniczący samorządu uczniowskiego, Michał Olszowski, a pierwsze chwile gimnazjalnej rzeczywistości osłodziły dźwięki gitar i wokal Weroniki Grzegórskiej, Pauliny Elsner i Aleksandra Zieleźnego.

Uczniowie wszystkich klas – uzbrojeni w podstawowy zestaw informacji do życia w gimnazjum  niezbędnie potrzebnych, tzn. wykaz wychowawców i nauczycieli poszczególnych przedmiotów,  plan lekcji i najnowsze powakacyjne ploteczki (nie tylko szkolne) pozwalające znaleźć się jakoś w skomplikowanej rzeczywistości dorastającego gimbusa – mogą rozpocząć odliczanie: do pierwszego dzwonka, do pierwszego weekendu, do pierwszego długiego weekendu, do świąt, do ferii, do egzaminów [pozdrawiamy naszych trzecioklasistów!] i wreszcie do letnich wakacji. Przed nami 188 dni roboczych przeplatanych krótszymi lub dłuższymi przerwami w nauce. Liczby, liczby, wszędzie liczby – nie bez kozery matematykę zwie się królową nauk :)

Życzymy wszystkim udanego startu oraz roku obfitującego w sukcesy!

(ek)

Pierwszy dzwonek! 02.09.2013

W dniach od 19 do 20 września uczniowie klas III naszej szkoły brali udział w programie profilaktyczno-wychowawczym. Celem programu było rozbudzenie w młodym człowieku zainteresowań i rozwijanie zdolności do wysiłku, do pokonywania trudności w dążeniu do wartości i celów życiowych. Rozwinięcie pozytywnych emocji i uczuć, stymulacja w kierunku rozwoju życzliwości, sympatii i altruizmu, poczucia odpowiedzialności powinno stanowić odpowiedź na niedorozwój pozytywnych uczuć oraz ekspansję uczuć negatywnych (agresja, wulgaryzm, znieczulica, okrucieństwo), tak niebezpiecznych dla znacznej części młodzieży. Równocześnie nadrzędnym celem programu było rozwianie mitów krążących obecnie wokół alkoholu i narkotyków (szczególnie jeśli chodzi o tak zwane „narkotyki miękkie”) a także pokazanie ryzyka drogi inicjacji przez nie do kolejnych środków odurzających.

19-20.09.2013 Program profilaktyczno-wychowawczy „Impreza“


czytaj więcej…

20.09.2013 Czystszy świat - lepszy świat

I znów tej jesieni, jak co roku w naszym Gimnazjum obchodziliśmy Dzień Języków Obcych…czytaj więcej…

01.10.2013 Dzień Języków Obcych