„Z nami zaplanuj swoją przyszłość…“
STRONA GŁÓWNA SZKOŁA KALENDARZ IMPREZ WYDARZENIA GALERIA ZDJĘĆ
Najlepsi z najlepszych Samorząd Uczniowski UCZEŃ Bezpieczny internet Plan lekcji Z kim współpracujemy? Projekty klas drugich W SZKOLE Pedagog / Psycholog Pogaduchy z gimpla Egzamin gimnazjalny Doradca zawodowy Pielęgniarka Zajęcia dodatkowe Projekty Nasze sukcesy Sport w szkole Rekrutacja 2017/2018 Filmoteka Archiwum Świetlica / Biblioteka eTwinning Podręczniki 2016/2017 Konsultacje/wywiadówki RODZIC Pedagogizacja Wychowawcy klas Rada Rodziców Kalendarz 2016/2017 NAUCZYCIEL MEN CKE OKE Jaworzno Awans zawodowy
SZKOŁA - lekcje

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 - 11.30

5. 11.45 - 12.30

6. 12.45 - 13.30

7. 13.40 - 14.25

8. 14.30 - 15.15

SZKOŁA-KONTAKT

gimnazjum@pszow.pl

Tel 32 455 78 22

Wymiana pol-niem 2014
Zajęcia unijne Bajki Obywatelskie STATYSTYKI Licznik odwiedzin TELEFONY ALARMOWE

999 - Pogotowie ratunkowe

998 - Straż pożarna

997 - Policja

112 - Ogólnoeuropejski telefon alarmowy


więcej >>>

NASZA
FILMOTEKA
Archiwum szkolnych wydarzeń - 2015/2016


****************************************************************************

03.06.2016  TUŻ ZA PODIUM

ZSS Radlin był również organizatorem powiatowych zawodów w siatkówce plażowej dziewcząt. Nasze reprezentantki również pokazały się z bardzo dobrej strony i po zaciętych meczach uplasowały się na IV miejscu. To bardzo dobry wynik - gratulujemy.

Dziewczyny grały w składzie: Marianna Pinior oraz Karolina Moskwa


****************************************************************************

01.06.2016  GIMNAZJALNY PIKNIK ZDROWIA

Jest jeden dzień w roku, gdy gimnazjalista nie obrazi się , jeżeli nazwiesz go dzieckiem. Dzień Dziecka to święto dla małych i trochę większych dzieciaków. W Gimnazjum w Pszowie postanowiliśmy połączyć  przyjemne z pożytecznym i zorganizować piknik na świeżym powietrzu. Klasy oprócz kocyków musiały przygotować wspaniałe kosze z pysznościami. Na dodatek wszystkie smakołyki powinny być  zdrowe i świeżutkie. I tak też było. Wyobraźnia i kreatywność zaskoczyła wszystkich a szczególnie sędziów oceniających przygotowane kosze. Jogurtowe ciasta, marchewkowe babeczki, owocowe soki i przeciery, koktajle i musy, owocowe szaszłyki i niezliczone mnóstwo innych potraw sprawiło, że uczta na zielonej trawie przyniosła uczniom przyjemność a nie nadmiar kalorii. Rada Rodziców nagrodziła uczniów za ich pomysłowość.

Wiadomo również, że w zdrowym ciele zdrowy duch, więc oprócz poczęstunku na pikniku zorganizowano wiele ruchowych zabaw, a największym wzięciem cieszyła się wspólna ZUMBA prowadzona przez uczennice. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny Dzień Dziecka będzie równie udany.   


****************************************************************************

25.05.2016  WICEMISTRZOSTWO POWIATU W PLAŻÓWCE!

W rozegranych w ZSS Radlin powiatowych zawodach w siatkówce plażowej świetnie spisali się nasi reprezentanci, którzy przegrywając tylko jedno spotkanie wywalczyli II miejsce ustępując tylko siatkarzom z ZSS Radlin.

Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Kempa oraz Szymon Kubala.


****************************************************************************

25.05.2016  DZIEŃ NAUK ŚCISŁYCH

25 maja 2016r. w naszej szkole odbył się XII Dzień Nauk Ścisłych. Uczniowie klas trzecich mieli do wykonania wiele zadań związanych z matematyką, fizyką i chemią. Między innymi przygotowali plakaty reklamujące nauki ścisłe (najlepsze plakaty wykonały klasy IIIe i IIIb), nakręcili filmy z doświadczeniami (tu bezkonkurencyjna była klasa IIId) oraz przygotowali okrzyki promujące nauki ścisłe (wygrała IIIa). W kolejnych konkurencjach, takich jak rozsypanki fizyczne i chemiczne, budowanie szkieletów brył platońskich, budowanie cząsteczek chemicznych, rozwiązywanie krzyżówek, układanie haseł czy budowanie żywych wzorów fizycznych, walka była bardzo zacięta. Ostatecznie najwięcej punktów w podsumowaniu Dnia Nauk Ścisłych zdobyła klasa IIIe. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani i dobrze się bawili. Wszystkim gratulujemy wiedzy i umiejętności.


****************************************************************************

21.05.2016  FESTYN SZKOLNY

21 maja odbył się w naszym gimnazjum rodzinny festyn. Imprezę rozpoczęły prezentacje projektów edukacyjnych realizowanych przez uczniów klas drugich, na które zaproszono rodziców oraz pierwszoklasistów. Na szkolnym boisku odbywały się rozgrywki sportowe – zawody w skoku w dal, rzucie beretem, przeciąganiu liny, skokach na skakance. Rozegrany został również mecz w unihocka. Starcie drużyn nauczycieli i uczniów zakończyło się zwycięstwem tych pierwszych. Kto zmęczył się sportowymi zmaganiami mógł powspominać czasy PRL – w sali nr 16 odbywały się gry i prezentacje przybliżające rzeczywistość tego okresu. Na szkolnej scenie zaprezentowały się pszowskie zespoły taneczne – Tornady, Dizzy i Diablo oraz gimnazjaliści w programie wokalno – instrumentalnym. Uczestnicy festynu mogli wziąć  udział w zabawie „Kot w worku” i kupić sobie niespodziankę. Na głodnych i spragnionych czekały ciepłe przekąski i potrawy z grilla, a dla wszystkich mam – z okazji ich święta – przygotowano kawę i ciastko.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej imprezy – sponsorom, przedstawicielom Rady Rodziców, pomagającym i wspierającym – społeczność gimnazjum składa serdeczne podziękowania.


****************************************************************************

19-21.05.2016  SIÓDMA DRUŻYNA W POLSCE!

Po zdobyciu Mistrzostwa Śląska szkół gimnazjalnych w tenisie stołowym nasi reprezentanci wzięli udział w OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W TENISIE STOŁOWYM, który odbył się w Drzonkowie pod Zieloną Górą. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie nasi tenisiści wywalczyli wysokie VII miejsce potwierdzając tym samym przynależność do czołowych drużyn w Polsce. Gratulujemy!


Niebawem krótka relacja z pobytu w Drzonkowie!


****************************************************************************

12.05.2016  KONKURS HISTORYCZNY

12 maja 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie nasze gimnazjum zorganizowało kolejny Międzyszkolny Konkurs Historyczny pod patronatem Starosty Wodzisławskiego Ireneusza Serwotki. W tym roku odbył się on z okazji 95.rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą powstań śląskich, zwłaszcza na terenie powiatu wodzisławskiego. Rozegrano trzy konkurencje: test pisemny, plakat i pytania ustne. Zwycięską drużyną okazali się uczniowie Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Wodzisławiu Śl., drugie miejsce zajęła drużyna Gimnazjum z Syrynii, trzecie miejsce Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śl. Nasi uczniowie pod opieką p. Elwiry Banaś przygotowali także ciekawy program artystyczny. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również znajdą się chętni uczniowie , skłonni poszerzyć swoją wiedzę historyczną.


****************************************************************************

10.05.2016  OBRONIONY TYTUŁ DRUŻYNOWYCH MISTRZÓW ŚLĄSKA!

Po zwycięstwach w zawodach powiatowych i rejonowych nasza reprezentacja chłopców pojechała na finały wojewódzkiej gimnazjady w tenisie stołowym do Zawiercia. Pszów był wymieniany jako jeden z kandydatów do złota choćby z uwagi na to, że broniliśmy tytułu mistrza z ubiegłego roku. Choć mecze naszych tenisistów nie należały do łatwych, cała trójka spisała się rewelacyjnie i drużynowo zajęła I miejsce! gwarantujące udział w zawodach na szczeblu ogólnopolskim. Indywidualnie mistrzem śląska został Marek Kowol, na trzecim miejscu zawody ukończył Mateusz KempaKamil Borek był siódmy. Tak wysokie lokaty dobrze rokują przed wyjazdem na Mistrzostwa Polski szkół gimnazjalnych, które w tym roku rozegrane zostaną w Drzonkowie (woj. zielonogórskie) w dniach 19-21.05.2016r. Trzymamy kciuki za udany występ!

****************************************************************************

10.05.2016  WARSZTATY INTERAKTYWNE W GIMNAZJUM W PSZOWIE

10 maja 2016r. gościliśmy w naszym gimnazjum uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim. Przygotowali oni i zaprezentowali bogatą i interesującą ofertę swojej szkoły. Wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w specjalnie zorganizowanych warsztatach interaktywnych. Gimnazjaliści, poprzez zabawę i twórcze działanie, zapoznali się z właściwościami ciekłego azotu, dowiedzieli się jak powstają żelki, czy też obserwowali budowę wewnętrzną stopów metali. Uczniowie grali w gry stworzone przez starszych kolegów. Ponadto mieli okazję zobaczyć, a także uruchomić, roboty w całości wykonane i zaprogramowane przez uczniów szkoły zawodowej. Niezwykle fascynujące było także budowanie prostych układów elektrycznych a także doświadczyli skutków przepływu prądu elektrycznego na własnym ciele. Oczywiście wszystko odbywało się pod kontrolą dorosłych.

Młodzieży bardzo spodobały się takie niecodzienne zajęcia. Dzięki tym warsztatom kolejny raz mieli okazję przekonać się, że nauka wcale nie musi być nudna!


****************************************************************************

29.04.2016  JAK OBCHODZONO TYDZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

Jak co roku w Gimnazjum w Pszowie obchodzony był Tydzień Ziemi. Chcesz dowiedzieć się jakie konkursy I imprezy były zorganizowane? …Czytaj więcej…

****************************************************************************

27.04.2016  SUKCESY W „STARCIU TYTANÓW“ ORAZ „IN KAHOOTS WITH HARRY POTTER“

22 kwietnia 2016r. troje naszych uczniów zdominowało konkurs "Starcie Tytanów", który został zorganizowany w II LO w Wodzisławiu Śląskim pod auspicjami Powiatu Wodzisławskiego. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zestawem pytań z matematyki, fizyki, chemii, geografii i biologii. Godnie nas reprezentowali: Marcin Łukasik z klasy IIId - II miejsce, Mateusz Balawajder z klasy IIIe - III miejsce i Zuzanna Grabarz z klasy IIIe - IV miejsce.

25.04.2016. w LO Rydułtowy - odbył się Powiatowy Konkurs  „In Kahoots with Harry Potter“. I miejsce w konkursie zajęła Zuzanna Wdzienczny z kl. II a,  miejsce III przypadło Marysi Banout z klasy II a

****************************************************************************

26.04.2016  PATRIOTYCZNA GRA MIEJSKA DLA PSZOWSKICH PRZEDSZKOLAKÓW

Już za kilka dni będziemy świętowali kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym czasie szczególnie dużo będzie się mówiło o patriotyzmie i miłości do ojczyzny. Uczniowie Gimnazjum w Pszowie wpadli na pomysł, aby zaszczepić tę ideę już u najmłodszych dzieci. W związku z tym, 26 kwietnia w pszowskim MOK-u, postanowili przygotować przedsięwzięcie, które  przybliży najmłodszym historię miasta. W końcu, żeby być dobrym obywatelem, należy najpierw znać historię swojej małej ojczyzny.

Czytaj więcej…

****************************************************************************

22.04.2016  KOLEJNE SPORTOWE SUKCESY

W czwartek 21 kwietnia nasze reprezentantki rywalizowały w rejonowych zawodach w badmintonie, które odbyły się w Lubomi. Zawody ukończyły na podium zajmując drużynowo III miejsce. Trzecie miejsce w rejonie indywidualnie wywalczyła Wiktoria Wyrzykowska, Marianna Pinior uplasowała się na szóstym miejscu.

Dzień później, 22 kwietnia, do walki o udział w finale wojewódzkim stanęły tenisistki i tenisiści stołowi. O ile nasi chłopcy jechali w roli faworytów, to dziewczyny miały okazję powalczyć o podium zawodów rejonowych. Chłopcy zdeklasowali rywali zajmując trzy pierwsze miejsca indywidualnie co bezapelacyjnie dało im I miejsce drużynowo, dziewczyny natomiast zawody zakończyły na III miejscu! Gratulujemy wszystkim!


****************************************************************************

24.03.2016  SUKCESY RECYTATORSKIE UCZNIÓW GIMNAZJUM W PSZOWIE

Lepszego finału sezonu recytatorskiego Gimnazjum w Pszowie nie mogło sobie wymarzyć! Trójka naszych szkolnych recytatorów: Anna Nowak z kl.Ib, Magdalena Roth z kl.IIIb i Bogusław Mańka z kl. IIId wspaniale zaprezentowali się na kilku konkursach rangi powiatowej i wojewódzkiej.Czytaj więcej…

****************************************************************************

21.03.2016  UDANY WYSTĘP W ZAWODACH WOJEWÓDZKICH

Po zajęciu pierwszego miejsca w zawodach powiatowych przyszedł czas na rywalizację naszych łyżwiarek I łyżwiarzy w zawodach wojewódzkich. Na lodowisku JASTOR w Jastrzębiu Zdroju do rywalizacji stanęło 12 drużyn dziewcząt I chłopców z całego województwa. Wynik naszych reprezentantów to V miejsce dziewczyn oraz VII miejsce chłopców. Gratulujemy.

****************************************************************************

21.03.2016  DZIEŃ OTWARTY GIMNAZJUM

Tradycją  naszego gimnazjum stał się Dzień Otwarty. W  tym roku odbył się on 21 marca. Tego dnia  odwiedzili nas uczniowie szóstych klas pszowskich szkół podstawowych wraz z opiekunami. Gościliśmy w sumie pięć klas: trzy  z SP1, jedną  z SP2 i jedną z SP3.


Czytaj więcej…


****************************************************************************

16.03.2016  III POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO ZA NAMI

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się  dnia 16 marca 2016 r. o godz. 10:00  w Gimnazjum w Pszowie, a powstała przy współpracy 4 placówek: Gimnazjum nr 3  w Wodzisławiu Śląskim, Gimnazjum w Pszowie, II  Liceum Ogólnokształcącego  w Wodzisławiu Śląskim i Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.  
   W sumie przeprowadzono trzy etapy konkursu:  
- English Is Fun – I klasy gimnazjów  
- English Challenge – II klasy gimnazjów  
- Prove Your English – III klasy gimnazjów  
   Wzięło w nich udział 67 uczestników z 13 gimnazjów powiatu. Na każdym poziomie konkurs trwał 60 minut i składał się z: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomości środków językowych oraz znajomości funkcji językowych.  Poza konkursem ( w trakcie sprawdzania prac przez komisję konkursową ) uczestnicy mieli okazję wziąć udział w prelekcjach oraz warsztatach w języku angielskim  prowadzonych przez nauczycieli II LO i Centrum Języków Obcych. Chwile oczekiwania na wyniki osłodziło pyszne domowe ciasto.

Laureatom konkursu gratulujemy!

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, która odbędzie się  w II LO w Wodzisławiu Śląskim.

      

****************************************************************************

15.03.2016  MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI

Tradycyjnie już marzec jest miesiącem, w którym pochylamy się nad pięknem słowa mówionego.  

15 marca z prawdziwą przyjemnością podejmowaliśmy w gimnazjalnych progach młodszych kolegów z pszowskich szkół podstawowych - tego dnia odbyła się bowiem kolejna edycja Miejskiego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku  na podium stanęły cztery osoby: pierwsze miejsce zajęła Agata Kędzia [SP nr 1], drugie - Hanna Hawel [SP nr 1], zaś trzecie - ex aequo - Daria Napiórkowska [SP nr2] i Jakub Kołek [SP nr 1].

Kontynuacją konkursu miejskiego był etap powiatowy, na którym Agata zajęła trzecią lokatę, zaś Hania otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i dziękujemy opiekunom - pani Jadwidze Gomułce i pani Iwonie Krzykale. Zapraszamy za rok!


****************************************************************************

10.03.2014  MISTRZOWIE POWIATU

Gimnazjum w Lubomi było gospodarzem powiatowych zawodów w tenisie stołowym chłopców szkół gimnazjalnych. Nasza reprezentacja w składzie Mateusz Kempa, Kamil Borek, Marek Kowol oraz Marcin Lasota (rez.) pojechała w roli faworyta turnieju i nie zawiodła. Drużynowo ze zdecydowaną przewagą punktową zajęli pierwsze miejsce, indywidualnie w pierwszej czwórce turnieju znaleźli się wszyscy nasi reprezentanci. Indywidualnym mistrzem powiatu został Marek Kowol. Trzymamy kciuki za drużynę w kolejnym etapie rozgrywek - zawodach rejonowych.

****************************************************************************

10.03.2016  NASI RECYTATORZY NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH!

Lepszego finału Powiatowego Konkursu Recytatorskiego nie mogliśmy sobie wymarzyć! Trójka naszych szkolnych recytatorów: Anna Nowak z kl.Ib, Magdalena Roth z kl.IIIb i Bogusław Mańka z kl. IIId wspaniale zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory 10 marca 2016r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śl. Po doskonałych występach ponad 35 uczestników z całego powiatu jury konkursowe przyznało dwa pierwsze miejsca naszym uczniom. I miejsce zajęła Magdalena Roth, a miejsce II przypadło Bogusławowi Mańce.

Para zwycięskich trzecioklasistów będzie teraz reprezentować naszą szkołę i powiat na etapie wojewódzkim w Bielsku-Białej 1 kwietnia 2016 roku. Po tak spektakularnym zwycięstwie nie wahamy się powiedzieć, że jesteśmy z naszych uczniów niezwykle dumni i trzymamy za nich kciuki.


****************************************************************************

09.03.2016  BADMINTONISTKI I TENISISTKI STOŁOWE NA PODIUM

W poniedziałek 7 marca w Gimnazjum nr2 w Wodzisławiu Śl. rozegrane zostały powiatowe zawody w badmintonie dziewcząt. Rewelacyjnie zagrały nasze reprezentantki, które zajmując drużynowo drugie miejsce uzyskały awans do kolejnego etapu rozgrywek – zawodów rejonowych. Warto tutaj zaznaczyć, że indywidualną mistrzynią powiatu (po raz drugi) została nasza reprezentantka Wiktoria Wyrzykowska. Skład naszej reprezentacji: Wiktoria Wyrzykowska, Marianna Pinior oraz Julia Wośkowiak (rezerwowa).

Dzień później do rywalizacji przystąpiły tenisistki stołowe, które wraz z opiekunem Zbigniewem Sławackim pojechały do Lubomi walczyć o jak najlepszy wynik. Hala w Lubomi okazała się szczęśliwa dla dziewczyn - sprawiły małą niespodziankę kończąc zawody drużynowo na II miejscu, dającym awans do zawodów rejonowych. Wspomnieć należy również o sukcesie indywidualnym Justyny Borek, która po dwukrotnym mistrzostwie powiatu tym razem została wicemistrzynią. Dziewczyny grały w składzie: Justyna Borek, Monika Kosmala oraz Agata Kałuża. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dziewczyny w zawodach rejonowych zarówno w badmintonie jak i w tenisie stołowym.

Środa 9 marca to rywalizacja badmintonistów, którzy również w Gimnazjum nr2 w Wodzisławiu Śl. walczyli o miano najlepszych. Niewiele zabrakło naszym chłopakom (szkołę reprezentowali: Jeremiasz Moskwa, Mateusz Kempa, Sebastian Gawlik), by podobnie jak dziewczyny mogli cieszyć się awansem do kolejnego etapu. Zajęli III miejsce i jest to kolejne podium zawodów powiatowych naszych sportowców w tym roku szkolnym.

Opiekunem reprezentacji zarówno dziewcząt jak i chłopców w badmintonie jest Urszula Lyko.


****************************************************************************

13.02.2016  NAJSZYBSI W POWIECIE!

To był sportowy tydzień naszej szkoły. W środę siatkarze wywalczyli wicemistrzostwo powiatu, w piątek 12 lutego nasi łyżwiarze szybcy zarówno w ktegorii dziewcząt jak i chłopców wywalczyli I miejsca w powiecie i awans do zawodów wojewódzkich! Zawody stały na wysokim i wyrównanym poziomie, o miano najlepszych łyżwiarzy szybkich powiatu wodzisławskiego rywalizowało po 9 reprezentacji: dziewcząt i chłopców. Gratulujemy naszym reprezentantom, którzy wystąpili w składzie:

DZIEWCZYNY - Aleksandra Pośpiech, Agata Kałuża, Gabriela Jarosławska, Magdalena Giel

CHŁOPCY - Sabastian Gawlik, Mateusz Praszelik, Sebastian Chrupcała, Kamil Ochociński, Łukasz Łata

****************************************************************************

12.02.2016  ZAMKNIĘCI W ŚWIECIE LEKTUR

Powszechnie twierdzi się, że młodzież niechętnie czyta i nie zna lektur. Nie dotyczy to jednak uczniów pszowskich podstawówek, którzy 11 lutego wzięli udział w nietypowej grze czytelniczej. Została ona zorganizowana przez grupę gimnazjalistów pod kierunkiem polonistki Hanny Krzykały. Gra miała uświadomić, że czytanie nie musi być nudne, a znajomość podstawowych lektur jest wręcz niezbędna do funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości. Trzyosobowe zespoły zostały kolejno uwięzione w sali zamkniętej na klucz. Żeby go odnaleźć i dzięki temu wydostać się z klasy, musieli po drodze uporać się z niezliczoną ilością zagadek czytelniczych. Zadania wykonywali krok po kroku, zgodnie ze wskazówkami, w przeciwnym razie nie znaleźliby ukrytego klucza. Wszystko, co znajdowało się w sali było dla nich podejrzane. Nie przeoczyli niczego i dokładnie sprawdzali każdy kąt. Rywalizacja polegała na walce z upływającym czasem. Żadna drużyna go nie przekroczyła i tym samym dowiodła, iż jest z czytelnictwem za pan brat. Zmaganiom towarzyszyło napięcie, ogromne emocje i niepewność, czy uda się opuścić zamknięte pomieszczenie.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak wyglądał ten „zamknięty świat”, to zapraszamy wkrótce do naszej galerii. Za niedługo ukaże się także filmik.

****************************************************************************

11.02.2016  SIATKARSKIE WICEMISTRZOSTWO POWIATU

W środę 10 lutego nasi siatkarze rywalizowali w turnieju finałowym powiatowych zawodów szkół gimnazjalnych. Cały turniej stał na wysokim i wyrównanym poziomie i choć drużyna ZSS Radlin była poza zasięgiem to pozostałe drużyny walczyły jak równy z równym o najwyższe lokaty. Nasi reprezentanci dopiero w oststnim meczu zapewnili sobie II miejsce i tytuł wicemistrzów powiatu. Wyniki naszej drużyny: Pszów-G3 Wodzisław 2:0, Pszów-ZSS Radlin 0:2, Pszów-Czyżowice 2:1, Pszów-Rogów2:1.

Szkołę reprezentowali: Kamil Borek, Marek Kowol, Sebastian Gawlik, Mateusz Praszelik, Mateusz Kempa, Szymon Kubala, Szymon Lechocki, Kamil Błędowski, Daniek Głuchaczka, Michał Kabut, Emanuel Łopatka, Adrian Pałka, Dawid Bugla.

Gratulujemy!

****************************************************************************

03.02.2016  REKOLEKCJE W BRENNEJ

W dniach 29-31.01.2016 grupa uczniów klas trzecich przebywała na rekolekcjach dla kandydatów do bierzmowania w diecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym w Brennej. Rekolekcje prowadził ks. Rafał Kaca. Uczestnicy zgłębiali swoją wiarę, poznawali istotę sakramentów i próbowali spojrzeć na siebie z Bożej perspektywy, czyli z perspektywy miłości. Był to czas spotkania z Bogiem, ale też  z drugim człowiekiem, nawiązania nowych przyjaźni. Rekolektanci odwiedzili też "Chlebową chatę", gdzie poznali tradycję wypieku chleba, produkcji miodu, a także smakowali własnoręcznie zrobione podpłomyki. Wiele rodości przynióśł też  spacer po górach i spotkania w małych grupach.

****************************************************************************

28.01.2016  CZYTANIE W KARNAWAŁOWYM NASTROJU

Zaczytane przerwy w tym miesiącu miały nieco inny charakter. Były „tańce, hulanki, swawole” – jak to zwykle bywa w karnawale. Uczniowie klas medialnych naszego gimnazjum wznieśli się na szczyt swoich artystycznych możliwości. Samodzielnie wybrali teksty o tematyce balowej, biesiadnej i rozrywkowej. Nie tylko je odczytali, ale również przygotowali stroje, wystrój korytarza i zainscenizowali. Wśród bohaterów literackich pojawili się m.in.: Pan Twardowski zaprzedający duszę Mefistofelesowi, Kopciuszek gubiący na balu złoty pantofelek i Danuśka śpiewająca i przygrywająca na lutni. W trakcie takich przerw, nie ma miejsca na nudę! Młodzież miło spędza czas bawiąc się, a zarazem obcując  z literaturą.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

****************************************************************************

25.01.2016  WARSZTATY JĘZYKOWE Z WOLONTARIUSZKAMI PROJEKTU AIESEC

Na zaproszenie uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach grupa gimnazjalistów z Pszowa wzięła udział 14 stycznia w nietypowych lekcjach języka angielskiego. Lekcje prowadziły wolontariuszki: Ji Hyun Park z Korei Południowej i Katlego Sebothoma z RPA. Liceum na Skalnej już po raz kolejny przystąpiło do projektu AIESEC World Talks, w ramach którego studenci z różnych krajów prowadzą zajęcia dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ten sposób przybliżają kulturę swoich krajów, uczą przełamywania barier społecznych i oczywiście językowych, ponieważ językiem roboczym jest język angielski.Czytaj więcej…


****************************************************************************

23.01.2016  DRUGIE W GRUPIE

W piątek 22 stycznia nasze siatkarki w Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu walczyły o awans do finału powiatu. Pomimo dobrej gry i zajęciu II miejsca, nie uzyskały awansu. Awans przypadł gospodyniom turnieju, które wygrały wszystkie pojedynki. Nasze reprezentantki przegrały 0:2 z G3 Wodzisław Śl. oraz pokonały Turzę 2:1. Na zwody nie dojechała ekipa z G4 Wodzisław Śl. Pomimo braku awansu siatkarki wróciły z turnieju zadowolone zarówno z gry jak i z uzyskanego wyniku. Gratulujemy.

****************************************************************************

15.01.2016  WIECZÓR KOLĘD MIĘDZYNARODOWYCH

Liceum Ogólnokształcące im.Noblistów Polskich  w Rydułtowach organizowało tradycyjnie co roku Wieczór Kolęd Międzynarodowych, celem którego jest pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych związanych ze wspólnym śpiewaniem kolęd w różnych językach i zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych. Impreza nie miała formy konkursu, nie wprowadza elementu rywalizacji między uczniami. Zespół wokalny z naszego gimnazjum, pod batutą pani Elwiry Banaś, jak zwykle nie zawiódł. Wykonał trzy utwory w dwóch językach, oczarowując publiczność elementem choreograficzno-perkusyjnym.

****************************************************************************

14.01.2016  AWANS SIATKARZY

W środę 13 stycznia nasza reprezentacja chłopców w piłce siatkowej pojechała do Lubomii walczyć o awans do finału powiatu. Po zwycięstwach z gospodarzami 2:0 oraz reprezentacją Gimnazjum nr3 w Wodzisławiu Śl. również 2:0 nasi siatkarze pewnie zajęli pierwsze miejsce uprawniające do gry w turnieju finałowym. Trzymamy kciuki za siatkarzy w finale oraz siatkarki, które już w piątek 22.01 również powalczą o awans do najlepszej czwórki powiatu.

****************************************************************************

22.12.2015  W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…”, w którym zgodnie z tradycją naszego gimnazjum, odbywają się wigilijki klasowe. Tak było również 22 grudnia br. Już od rana dało się wyczuć wspaniałą, świąteczną, atmosferę. Każda klasa razem z wychowawcą zorganizowała swoją uroczystość przy choince, opłatku i wspólnym kolędowaniu. Uczniowie przyszli w odświętnych strojach, udekorowali sale lekcyjne, a na stołach przykrytych białym obrusem, pojawiły się pierniki i inne świąteczne przysmaki. Słychać było subtelnie sączące się z każdej strony kolędy i ciche życzenia składane podczas łamania się opłatkiem. Nowością w tym roku był konkurs czytelniczy o tematyce świątecznej. Pod koniec każdej lekcji przez szkolny radiowęzeł wyznaczeni uczniowie czytali inny fragment tekstu. Zadaniem młodzieży było odgadnięcie tytułu książki i nazwiska autora. Na każdej przerwie, spośród poprawnych odpowiedzi, losowano zwycięzcę, któremu wręczono nagrodę. To przedsięwzięcie bardzo podobało się gimnazjalistom i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na podobną uroczystość przyjdzie im czekać do następnych świąt Bożego Narodzenia, wszak „[…] jest taki dzień, tylko jeden raz do roku”.

****************************************************************************

15.12.2015  WARSZTATY INTROLIGATORSKIE W KSIĘGOZBIORZE PODN

Twoja ulubiona książka jest całkiem „zaczytana”, wypadają z niej kartki, rozpada się w rękach? Jak temu zaradzić? Wiedzą to uczestnicy warsztatów introligatorskich, którzy 14 grudnia 2015 roku spotkali się w Księgozbiorze PODN w Wodzisławiu Śl. na zajęciach poświęconych książce, a szczególnie sposobom jej oprawiania i przywracania do świetności. Spotkanie rozpoczął wykład na temat historycznej ewolucji książki, sposobów jej zabezpieczania przed zniszczeniem i typów oprawy, a następnie w części praktycznej uczniowie kl. IIc mogli przejść cały cykl oprawiania książki na maszynach introligatorskich. Kilka ulubionych książek  przywiezionych przez uczniów zyskało nowe okładki i przeszło bibliotekarski lifting. Mamy nadzieję, że po nowym roku inne grupy będą mogły spotkać się na podobnych zajęciach.

****************************************************************************

14.12.2015  KONKURS BIBLIJNY

11.12.2015 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap XV Wojewódzkiego Konkursu Biblinego pod hasłem: "Pokuta jest drugim chrztem, chrztem łez"(św. Grzegorz z nazjanzu). Do konkursu przystąpiło 33 uczniów. Na etapie rejonowym nasze Gimnazjum będą reprezentować uczniowie klasy III B - Klaudia Huwer i Adrian Bugdol oraz Wiktoria Warzecha z klasy II A.


Zwyciązcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


****************************************************************************

12.12.2015  ŚWIĄTECZNIE

11 grudnia w sali widowiskowej pszowskiego MOK-u odbyło się widowisko poświęcone zbliżającym się świętom Bożego Narodzenia. Uczniowie gimnazjum wystawili sztukę, której autorką była uczennica klasy drugiej - Marysia Banout. Wcielając się w role bohaterów, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się z ideą życzeń, choinki, prezentów i wigilijnej wieczerzy, chcieli przypomnieć gościom, co w nadchodzącym świątecznym czasie jest najważniejsze: nie podążanie za modą, konsumpcją i perfekcjonizmem, a otwartość na drugiego człowieka. Choć nie było to typowe misterium bożonarodzeniowe, mamy nadzieję, że pozwoliło znaleźć chwilę wytchnienia i zadumy w gorączce przedświątecznych przygotowań.

Imprezą towarzyszącą spektaklowi był Kiermasz Świąteczny zorganizowany z inicjatywy samych uczniów. Dochód ze sprzedanych fantów zasilił klasowe skarbonki.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powyższe przedsięwzięcia: personelowi technicznemu i kierownictwu Miejskiego Ośrodka Kultury za cierpliwość i możliwość wykorzystania nowego nabytku w postaci projektora, zaś rodzicom za okazane wsparcie i pyszne jak zawsze wypieki.


****************************************************************************

11.12.2015  W ŚWIECIE LITERACKIEGO KRYMINAŁU - SPOTKANIE Z ARNOLDEM THOMASEM

10 grudnia 2015r. w bibliotece PODN w nastrojowy wieczór, przy wtórze wiatru wiejącego za oknami spotkali się miłośnicy kryminałów, thrillerów i dreszczyku emocji. Arnold Thomas to literacki pseudonim twórcy pochodzącego z niedalekich Rydułtów, tworzącego popularne powieści kryminmalne. Wieczór promował najnowszą z nich- „33 dni prawdy”. Reprezentacja naszych uczniów z zaciekawieniem słuchała, jak trudną drogę trzeba przejść, aby osiągnąć czytelniczy sukces, poznawała realia rynku wydawniczego i ze szczególnym zainteresowaniem przyglądała się źródłom inspiracji autora. Po spotkaniu młodzież zaprosiła autora do naszej szkoły i uzyskała solenną obietnicę, że wieczór autorski  Arnolda Thomasa uda się zorganizować w Gimnazjum w Pszowie. Czekamy z niecierpliwością.

****************************************************************************

08.12.2015  SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ KSIĘDZA SZYMIKA

7 grudnia 2015r. uczniowie z kl.III naszego Gimnazjum w Pszowie wzięli udział w spotkaniu autorskim z księdzem Jerzym Szymikiem, poetą i eseistą. Nastrojowe chwile spędziliśmy w siedzibie Księgozbioru PODN w Wodzisławiu Śląskim.


Czytaj więcej...


****************************************************************************

08.12.2015  CAŁA SZKOŁA CZYTAŁA MIKOŁAJOWI

7 grudnia w naszym gimnazjum odbyły się mikołajki. W tym dniu wiek odgrywa drugorzędną rolę, ponieważ  każdy z nas jest dzieckiem marzącym o miłej niespodziance.  Uczniowie naszej szkoły cały rok wyczekiwali sympatycznego gościa z dalekiej Laponii.    Mikołaj w towarzystwie swojej świty, odwiedził kolejno  wszystkie klasy,  rozdając   ,,grzecznym dzieciom” słodkości ufundowane przez Radę Rodziców, a tym nieco niesfornym podarował symboliczne rózgi.  Wesoła atmosfera udzieliła się zarówno uczniom jak i nauczycielom.   Spotkanie z tym wyjątkowym gościem było okazją do zaprezentowania przez   uczniów zainteresowań czytelniczych. Nie brakowało również chętnych do zdjęć z Mikołajem. Nic dziwnego, kolejna wizyta dobrotliwego  staruszka z długą siwą brodą i w czerwonej czapce, dopiero za rok…   

****************************************************************************

30.11.2015  DZIENNIKARSKI TALENT

Anna Nowak – uczennica klasy IB -  została wyróżniona w  XIV Regionalnym Konkursie Dziennikarskim "Świat według ciebie", który skierowany był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się   27 listopada w Domu Kultury w Niewiadomiu. Po uroczystości, Ania wraz z pozostałymi laureatami konkursu, udała się na wycieczkę do  Telewizji Katowice.  W programie przewidziana była wizyta w studiach telewizyjnych, pomieszczeniach reżyserskich oraz innych miejscach związanych z produkcją programów telewizyjnych.


Laureatce gratulujemy wybitnego tekstu i zachęcamy do dalszej pracy twórczej!


****************************************************************************

28.11.2015  W FANTASTYCZNYM ŚWIECIE

W czwartek 26 listopada w naszym gimnazjum odbyła się kolejna „zaczytana przerwa”. Tym razem przenieśliśmy się w świat literatury fantasy i science fiction. W celu stworzenia odpowiedniej atmosfery, korytarz zamienił się w magiczny, baśniowy i nieodgadniony świat. Uczniowie, którym nie brakowało pomysłowości i fantazji przebrali się  za bohaterów swoich ulubionych książek, a pozostali na czarno, co potęgowało nastrój grozy i tajemniczości.


Frekwencja dopisała, a uczniowie po raz kolejny udowodnili, że można miło spędzić czas czytając książki.

Następna impreza tematyczna – tym razem mikołajkowa - już w grudniu! Panie: Hanna Krzykała i Justyna Kicka proszą o  składanie propozycji lektur, które w tym dniu będziemy czytać.

Zdjęcia do obejrzenia w naszej galerii.


****************************************************************************

27.11.2015  V EDYCJA PROGRAMU INSTA.LING

Od września do listopada br. uczniowie grup językowych z klasy I a i II a brali udział w V edycji programu Insta.Ling – aplikacji do szybkiej nauki słówek z języka angielskiego.


Co tydzień nauczyciel przydzielał nowe słówka, które uczniowie musieli przyswoić. Nauka polegała na rozwiązywaniu quizu, w którym trzeba było dopasować słówko lub wyrażenie do wyświetlonego zdania. Aplikacja pozwalała również na odsłuchanie wymowy.


Nauka słówek to dla uczniów najtrudniejszy element nauki. Dzięki Insta.Ling uczniowie mogli szybko i skutecznie zapamiętać nowe słówka poświęcając jedynie 5 minut dziennie! Mistrzami w tej edycji zostali: Wiktoria Nabrdalik i Klaudiusz Zajonc z kl. II a.


VI edycja już w lutym. Dziękujemy uczniom biorącym udział w programie za zaangażowanie

i systematyczność.


****************************************************************************

27.11.2015  I REJONOWY KONKURS „YOU CAN SPEAK ENGLISH“

26 listopada br. Dominika Mokrzycka, Zuzanna Wdzienczny z kl. II a i Mateusz Balawajder i Szymon Lipiński z kl. III e wzięli udział w I Rejonowym Konkursie „You Can Speak English” organizowanym przez Gimnazjum nr 1w Wodzisławiu Śl., PODN i szkołę językową Pascal Connect.


Celem konkursu było zachęcenie uczniów gimnazjum do pogłębiania znajomości

i umiejętności posługiwania się językiem mówionym oraz rozwijania zdolności komunikacji.


Konkurs składał się z aż sześciu etapów ustnych:


I część: prezentacja scenek sytuacyjnych,


II część: reklama dowolnego przedmiotu, który powinien ułatwić życie uczniowi,


III część: przeprowadzenie dialogu według podanych wskazówek,


IV część: opis zdjęcia,


V część: przeprowadzenie spontanicznego dialogu z nauczycielem native speakerem,


VI część: rysunki (jedna osoba opisywała rysunek drugiej osobie, której zadaniem było narysowanie kopii).


Dominika i Zuzia wywalczyły IV miejsce w kategorii klas drugich, a Mateusz i Szymon IV miejsce w kategorii klas trzecich udowadniając wysoki poziom znajomości języka angielskiego. Gratulujemy tak wysokich miejsc, zważywszy na fakt, że w konkursie brało udział 26 drużyn nie tylko z powiatu wodzisławskiego.


****************************************************************************

21.11.2015  KONKURS RELIGIJNY

W sobotę 21.11.2015 r. w Katowicach odbył się finał konkursu wiedzy o naszej archidiecezji. Po eliminacjach szkolnych do finału zakwalifikowali się uczniowie naszego Gimnazjum: Zofia Tytko, Mateusz Porwoł i Wojciech Krawiec (klasa II B).


Czytaj więcej…


****************************************************************************

10.11.2015  ŻYWA LEKCJA HISTORII

10 listopada odbyła się w naszej szkole „ żywa lekcja historii” pod tytułem ” Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. Uczniowie w ciekawy sposób zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami od poł. XVI wieku do końca XVII wieku. Zobaczyli pokaz walki na szable, uzbrojenie husarzy, repliki przedmiotów codziennego użytku z XVII wieku. Atrakcją lekcji była możliwość przymierzenia uzbrojenia i strojów z epoki. Lekcji towarzyszyło odgrywanie scenek przez uczniów oraz konkurs wiedzy, gdzie nagrodą był Dukat Gdański Jana III Sobieskiego. Na zakończenie organizatorzy wystrzelili z broni czarno prochowej- repliki pistoletu skałkowego z XVII wieku (na zewnątrz budynku).

****************************************************************************

04.11.2015  20-ta JUBILEUSZOWA ZBIÓRKA

W tym roku odbyła się 20- jubileuszowa zbiórka charytatywna na rzecz Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży. Jak co roku, nasi uczniowie również biorą w niej czynny udział. Akcja prowadzona była na wszystkich cmentarzach powiatu wodzisławskiego a nasi uczniowie kwestowali na cmentarzu w Pszowie i Krzyżkowicach. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, której celem jest zebranie funduszy na rehabilitację i leczenie dzieci i młodzieży z naszego powiatu. Koordynatorem akcji była pani Justyna Kicka

****************************************************************************

02.11.2015  NOCKA Z „DZIADAMI“

O tym, że każda pora jest dobra na czytanie książek przekonała się klasa IIc, która noc z 30/31 października spędziła w szkole i czytała „Dziady” Adama Mickiewicza. Uczniowie po przyjściu do szkoły zobaczyli „Lawę” w reżyserii Tadeusza Konwickiego, będącą wybitną adaptacją filmową dzieła Mickiewicza. Po krótkiej dyskusji na temat filmu uczniowie dowiedzieli się czym były dziady, kiedy i w jaki sposób je obchodzono. Potem nastąpił moment długo przez nich oczekiwany - ucharakteryzowali się, zadbali o to, aby stworzyć odpowiedni nastrój i przystąpili do czytania II części „Dziadów”.  Dreszczyk emocji spotęgowała nocna pora i wszechobecna ciemność rozjaśniona płomykami palących się świec. Przedsięwzięcie spotkało się z wielkim entuzjazmem ze strony uczniów. Dowiodło ono, że nietypowe okoliczności wpływają na zwiększenie zainteresowania lekturą. Młodzież dziękuje za zorganizowanie nocy czytelniczej paniom: Hannie Krzykale i Mai Dudzie – pomysłodawczyniom tej ciekawej imprezy.

****************************************************************************

30.10.2015  DYNIOTEKA

29 października  br. o godz. 16.30. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się Dynioteka – dyskoteka, której motywem przewodnim była … dynia. W czasie dyskoteki przeprowadzono cztery konkurencje: bobbing for apples (wyławianie ustami jabłek z wody), apples on strings (zjadanie jabłek zawieszonych na sznurku), krzyk rozpaczy i dyniową przeprawę, w której zadaniem uczestników było przejście długości sali stąpając tylko po dyniach ;)


Dziękujemy wszystkim za fantastyczną zabawę!


****************************************************************************

28.10.2015  JAK MIŁO ZNÓW BYĆ DZIECKIEM

Czwartek, 29 października, upłynął w naszym gimnazjum w atmosferze powrotu do dzieciństwa. Uczniowie przynieśli do szkoły przedmioty, zabawki, maskotki, które przypominają im sielskość lat dziecinnych i wywołują miłe wspomnienia. Pomysłowość młodzieży nie miała granic, niektórzy postanowili przebrać się za młodsze dzieciaki. Dzieciństwo to także czas kształtowania wyobraźni i godzin spędzonych z rodzicami na czytaniu bajek, baśni, opowieści. Uczniowie postanowili więc, że i tego dnia zorganizują „zaczytane przerwy”, w czasie których czytali przygody Kubusia Puchatka. Wspólna lektura, połączona ze smakowitą przekąską spodobała się młodzieży i przyciągnęła wielu miłośników czytania.

Następna impreza tematyczna już w listopadzie! Panie: Hanna Krzykała i Justyna Kicka proszą o składanie propozycji lektur, które w tym dniu będziemy czytać.

Zdjęcia do obejrzenia w naszej galerii.


****************************************************************************

19.10.2015  DZIEŃ PIERWSZOKLASISTY

19 października w naszej szkole odbył się Dzień Pierwszoklasisty. Był to szczególny moment dla naszych uczniów, ponieważ przygotowywali się do niego od dawna. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję zintegrować się z całą społecznością uczniowską. Obchody Dnia Pierwszoklasisty odbyły się w specjalnie na tą uroczystość przygotowanej sali gimnastycznej. Każda klasa przedstawiła krótki program artystyczny prezentujący charakter klasy, jak również wzięła udział w kilku grach i zabawach. Spotkanie integrujące przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem. Na zakończenie spotkania testowi poddani zostali wychowawcy klas, którzy egzamin zdali śpiewająco. Zgodnie z tradycją szkoły pani  dyrektor Katarzyna Popardowska pasowała przewodniczących  w imieniu całych klas na Uczniów Gimnazjum. Wychowawcy również otrzymali nominację z rąk dyrektora.

Na zakończenie każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom z treścią przysięgi, którą pierwszoklasiści musieli  wspólnie odczytać.


****************************************************************************


15.10.2015  ŚWIĘTOWALIŚMY

Biały kamień z napisem „love” – symbol siły i wytrwałości – taki prezent otrzymali od swoich uczniów nauczyciele pszowskiego gimnazjum w dniu ich święta.

14 października przedstawiciele władz miasta, rodzice, grono pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy szkoły spotkali się podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej.  Na tę szczególną w kalendarzu szkolnym chwilę uczniowie przygotowali dla nauczycieli nie tylko upominki, ale również interesujący program artystyczny składający się z humorystycznych monologów postaci związanych z codziennym życiem szkoły. W programie zaprezentował się też szkolny chór oraz wokaliści będący już absolwentami naszej szkoły.

Uczniowie do każdego nauczyciela pracującego w gimnazjum skierowali wyjątkowe słowa podziękowania za pracę, serce, zaangażowanie, uśmiech i poczucie humoru. Nauczycielom  i pracownikom szkoły dziękowała również dyrektor szkoły.


****************************************************************************

13.10.2015  KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Zrobione!

Dziś na adres organizatora przesłaliśmy film (zobacz), który w naszym imieniu zawalczy o wzbogacenie zasobów szkolnej biblioteki. Stawka jest wysoka: zwycięzca może otrzymać nawet 50 różnych tytułów kryjących się pod hasłem „literatura młodzieżowa”. Żadnych lektur, tylko czysta przyjemność czytania...   

Lista dołączona do zgłoszenia powstała w oparciu o wykaz książek zaproponowanych przez gimnazjalistów.

Wyniki konkursu poznamy pod koniec października. Trzymajcie kciuki!


****************************************************************************

29.09.2015  WYBORY DO SU

W dniu 29 września 2015r. w naszej szkole odbyły się wybory do SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO. Każda klasa miała możliwość zgłoszenia dwóch przedstawicieli. 11 września zamknięto listę kandydatów. Od tego dnia rozpoczęła się kampania wyborcza. Uczniowie wykonali swoje plakaty wyborcze, które rozmieścili w całej szkole.  

Komisja w składzie Dominika Mokrzycka, Wiktoria Nabrdalik i Agata Kałuża przygotowały w świetlicy szkolnej  lokal wyborczy. Każdy uczeń otrzymał kartę do głosowania, na której dokonał wyboru dwóch kandydatów.  Jeszcze tego samego dnia, ogłoszono wyniki wyborów.

Komisja skrupulatnie policzyła wszystkie głosy, a wyniki przedstawiają się następująco:


Sebastian Gawlik - Przewodniczący


Zuzanna Tkaczyk - Z - ca przewodniczącego


Karolina Moskwa - Sekretarz


Małgorzata Czworowska - Sekretarz


Sekcja Imprez


Klaudia Adamczyk


daniel Głuchaczka


Michał Kabut


Maciej Mańka


W tym samym dniu uczniowie wybrali również opiekuna SU. Została nim pani Justyna Kicka, a zastępcą pani Aleksandra Tlon. Gratulujemy!

****************************************************************************

18.09.2015  SPRZĄTANIE ŚWIATA

Co roku nasza szkoła w porozumieniu z Urzędem Miasta- Wydziałem Ekologii i Ochrony Środowiska, bierze udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Tegoroczna akcja odbyła się 18 września 2015r. Wyznaczyliśmy do tego zadania klasy drugie. Uczniowie zostali poinformowani o zasadach bezpieczeństwa podczas prac.

Do posprzątania był teren wokół szkoły, cmentarza, a także pobliski las oraz teren wzdłuż torów. Urząd Miasta zaopatrzył nas w worki i rękawice, wyznaczył również miejsca, do których znieśliśmy worki załadowane śmieciami. Akcja ta niewątpliwie uwypukla problem bezmyślnego śmiecenia i tworzenia dzikich wysypisk, uzmysławia również młodzieży potrzebę zwalczania tego zjawiska.

****************************************************************************

10.09.2015  SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z POLSKI, CZECH I FRANCJI

Wakacje już za nami, ale dla grupy młodzieży z Pszowa, czeskiego Hornego Benesova i francuskiego Saint Philiberte de Grand Lieu wakacje były niezapomnianą przygodą. Projekt Erasmus +, który zyskał dofinansowanie, pozwolił na realizację dwutygodniowego spotkania w urokliwym ośrodku w Szymocicach.

Czytaj więcej…

****************************************************************************

02.09.2015  CZEKAMY NA WIZYTĘ GOŚCI Z NIEMIEC

Już 17 września czekamy na wizytę gości z Niemiec, w ramach wymiany Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, z której otrzymaliśmy dotację. Już nie możemy się doczekać. Zapraszamy wszystkich do naszej galerii, by zobaczyć jak nasza młodzież bawiła się na wyspie Juist.

****************************************************************************

01.09.2015  SKOŃCZYŁO SIĘ, ZACZĘŁO SIĘ…

Po dwóch wyjątkowo słonecznych i upalnych wakacyjnych miesiącach nauczyciele i uczniowie gimnazjum w Pszowie wrócili do pracy. 1 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. Obecni na inauguracji  przedstawiciele władz miasta – pani burmistrz Katarzyna Sawicka -  Mucha oraz przewodniczący Rady Miasta pan Czesław Krzystała życzyli wiele wytrwałości w realizacji zadań zarówno uczniom, nauczycielom jak i nowemu dyrektorowi szkoły – pani Katarzynie Popardowskiej. Pani K. Popardowska pracująca w pszowskim gimnazjum od początku jego funkcjonowania zastąpiła na tym stanowisku panią Renatę Woźniak, która przeszła na zasłużoną emeryturę. Funkcję zastępcy dyrektora objęła pani Marta Konieczna. Dyrektor szkoły szczególnie ciepło powitała w murach naszej szkoły 97 uczniów klas pierwszych, którzy podobnie jak ona rozpoczynają swoją przygodę w gimnazjum. Uczniom, nauczycielom i rodzicom życzymy wszelkiej pomyślności w nowym roku szkolnym!

****************************************************************************

W czerwcu br. Gimnazjum w Pszowie podpisało umowę o dofinansowanie projektu „Almighty dance – wymiana międzykulturowa” w ramach programu Erasmus+ Akcja Mobilność edukacyjna - Mobilność osób uczących się i pracowników – Mobilność młodzieży i osób pracujących z młodzieżą.

Projekt obejmuje wymianę młodzieży z 3 miast: Pszowa w Polsce, Horni Benešov w Czechach i Saint Philibert de Grand Lieu we Francji, która odbędzie się w dniach 15-26 sierpnia 2015 r. Tematem projektu jest taniec łamiący różne ograniczenia – geograficzne, społeczne, wiekowe, a nawet te wynikające z niepełnosprawności. Jego celem jest ukazanie tańca w wielu aspektach – jako formy identyfikacji narodowej i regionalnej, jako uniwersalnego języka komunikacji między różnymi narodowościami i platformy, na której wszystkie grupy mogą się spotkać w działaniu i wymienić się swoją kulturą, tradycjami i zwyczajami.

Celem głównym projektu jest przełamanie barier i otwarcie się na inną kulturę, rozwój osobisty i jednoczenie się w jednej wspólnej Europie. Celem szczegółowym projektu jest podniesienie poziomu kompetencji, rozwój kreatywności i aktywności, angażowanie młodzieży w działania mające wpływ na życie lokalne oraz kreowanie poczucia tożsamości europejskiej. Uczestnicy będą uczyli się nawzajem układów tanecznych, opracują biuletyn w trzech językach na temat tańców narodowych, stworzą słownik zwrotów i wyrażeń tanecznych, przygotują przedstawienie „Almighty Dance”, które będzie finalnym efektem międzykulturowej pracy młodzieży, przedstawienie poprzedzi happening zorganizowany na pszowskim rynku. Istotnym działaniem będą również liczne wieczory międzykulturowe, a także dyskusje prowadzone przez młodzież na tematy powiązane z tańcem. Młodzież nagra również film z wymiany.

Projekt jest w całości finansowany z Programu Erasmus +.

Całkowita wartość projektu wynosi 18 664,00 EUR.


Projekt i wykonanie:
mgr Zbigniew Sławacki
Copyright © 2012