„Z nami zaplanuj swoją przyszłość…“
STRONA GŁÓWNA SZKOŁA KALENDARZ IMPREZ WYDARZENIA GALERIA ZDJĘĆ
Najlepsi z najlepszych Samorząd Uczniowski UCZEŃ Bezpieczny internet Plan lekcji Z kim współpracujemy? Projekty klas drugich W SZKOLE Pedagog / Psycholog Pogaduchy z gimpla Egzamin gimnazjalny Doradca zawodowy Pielęgniarka Zajęcia dodatkowe Projekty Nasze sukcesy Sport w szkole Rekrutacja 2017/2018 Filmoteka Archiwum Świetlica / Biblioteka eTwinning Konsultacje/wywiadówki RODZIC Pedagogizacja Wychowawcy klas Rada Rodziców Kalendarz 2017/2018 NAUCZYCIEL MEN CKE OKE Jaworzno Awans zawodowy
SZKOŁA - lekcje

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 - 11.30

5. 11.45 - 12.30

6. 12.45 - 13.30

7. 13.40 - 14.25

8. 14.30 - 15.15

SZKOŁA-KONTAKT

gimnazjum@pszow.pl

Tel 32 455 78 22

Wymiana pol-niem 2014
Zajęcia unijne Bajki Obywatelskie STATYSTYKI Licznik odwiedzin TELEFONY ALARMOWE

999 - Pogotowie ratunkowe

998 - Straż pożarna

997 - Policja

112 - Ogólnoeuropejski telefon alarmowy


więcej >>>

NASZA
FILMOTEKA
Podręczniki 2017/2018 Archiwum szkolnych wydarzeń - 2016/2017


*********************************************************************

03-17.06.2017  NIEZAPOMNIANE SPOTKANIE UCZNIÓW Z GIMNAZJUM W PSZOWIE                                 I Z INSELSCHULE JUIST

Autobusem, pociągiem, promem pasażerskim, samolotem, konno i na rowerach- tak podróżowały wspólnie grupy uczniów z Gimnazjum w Pszowie i ze szkoły na fryzyjskiej wyspie Juist podczas wymiany zorganizowanej przy wsparciu finansowym organizacji Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży. 3 czerwca trzynaścioro onieśmielonych nastolatków spotkało się w samym sercu Warszawy ze swoimi rówieśnikami z Niemiec.

Czytaj więcej…

*********************************************************************

31.05.2017  XIV DZIEŃ NAUK ŚCISŁYCH

31 maja 2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy XIV Dzień Nauk Ścisłych. Uczniowie klas trzecich rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach i zbierali punkty dla swojej klasy, nagrodę główną otrzymała klasa, która uzyskała największą łączną liczbę punktów. Trzecioklasiści przygotowywali plakaty promujące nauki ścisłe, kręcili filmy z doświadczeniami, układali rozsypanki fizyczne, matematyczne i chemiczne, rozwiązywali krzyżówki, budowali szkielet dwudziestościanu foremnego z rurek, układali hasła matematyczne, fizyczne i chemiczne, odgadywali prawa fizyczne ukryte w polskich przysłowiach. Największą atrakcją była konkurencja „Żywe wzory fizyczne”, w której układali wzory ze swoich ciał. Podczas Dnia Nauk Ścisłych uczniowie mieli możliwość w ciekawy i zabawny sposób utrwalić swoją wiedzę i rozwinąć zainteresowania. Nagrodę główną otrzymała klasa 3b. Najlepszy plakat przygotowały uczennice z klasy 3b, najlepszy film nakręciły uczennice z klasy 3c.

*********************************************************************

30.05.2017  JAK OBCHODZONO TYDZIEŃ ZIEMI W GIMNAZJUM W PSZOWIE

Jak co roku w Gimnazjum w Pszowie obchodzony był Tydzień Ziemi. Ogłoszone zostały następujące konkursy i imprezy:

- Rajd rowerowy dla szkół podstawowych z Miasta Pszowa połączony z konkursem ekologicznym oraz promocją ścieżki rowerowej w mieście.

- Konkurs na transparent z hasłem ekologicznym

- Konkurs „1 z 10” o tematyce ekologicznej

- Konkurs na przebranie o tematyce ekologicznej dla klas I


Czytaj więcej…

*********************************************************************

29.05.2017  FESTYN SZKOLNY

W sobotnie popołudnie w Gimnazjum w Pszowie odbył się tradycyjnie doroczny Festyn Szkolny. Zanim rozpoczęły się występy, konkursy i imprezy towarzyszące, uczniowie klas drugich mieli okazję przedstawić wyniki wytężonej kilkumiesięcznej pracy nad projektami. Tematyka była jak zwykle różnorodna - od lokalnej historii, przez książki i filmy, aż po wycieczkę po przepięknych archipelagach i tajniki zawodu fryzjera i kosmetologa.


Czytaj więcej…


*********************************************************************


27.05.2017  WYSOKO W PLAZÓWCE

Nasi siatkarze plażowi, zarówno chłopcy jak i dziewczyny nie zawodzą i w rozegranych w ZSS w Radlinie zajęli wysokie lokaty. Najpierw chłopcy 23 maja wywalczyli wicemistrzostwo powiatu przegrywając tylko z siatkarzami z Radlina, broniąc tym samym tytułu z ubiegłego roku, trzy dni później równie dobrze spisały się dziewczyny, które zajęły miejsce tuż za podium rozgrywek – były czwarte. To również jest obroniona lokata z ubiegłorocznych rozgrywek.


Naszą szkołę reprezentowali:

chłopcy – Emanuel Łopatka oraz Szymon Lechocki

dziewczyny – Aleksandra Łukasik oraz Marianna Pinior

*********************************************************************

11.05.2017 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY

Już po raz szesnasty młodzież gimnazjalna z powiatu wodzisławskiego udowodniła, że historia trzech powstań śląskich nie jest jej obca. 11 maja 2017 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie nauczyciele historii tamtejszego gimnazjum zorganizowali Międzyszkolny Konkurs Historyczny pod patronatem Starosty Wodzisławskiego Ireneusza Serwotki.

Czytaj więcej…

*********************************************************************

10.04.2017  SIATKARKI ZNÓW NA PODIUM!

Po dwóch latach nieobecności nasze siatkarki znów zagrały w finale powiatowych zawodów, które rozegrane zostały 10 kwietnia w ZSS w Radlinie. Zagrały i wywalczyły miejsce na podium rozgrywek (III miejsce) ustępując siatkarkom z G3 Wodzisław Śl. (0:2) oraz ZSS Radlin (0:2). W decydującym spotkaniu o III miejsce nasze dziewczyny pokonały reprezentację Gimnazjum z Lubomi 2:1. Gratulujemy!

Dziewczyny zagrały w składzie: Klaudia Adamczyk, Kamila Biernat, Marianna Pinior, Wiktoria Wyrzykowska, Aleksandra Łukasik, Dorota Fabisiak, Klaudia Ryba oraz Zofia Tytko.

*********************************************************************

24.03.2017  DZIEŃ LICZBY ∏

W dniu 24 marca w naszej szkole obchodziliśmy Święto Liczby Pi.

Konkursy, testy, wystawy to tylko kilka atrakcji, które przygotowano dla uczniów. Odbyły się między innymi:

konkurs na plakat, krzyżówka , test dla klas III i popisy recytatorskie

Konkurs na plakat o liczbie Pi wygrany przez Sebastiana Chrupcałę, Zuzannę Tkaczyk i Martynę Rajman.

Wiedzą o tajemniczej liczbie Pi  popisali się uczniowie, doskonale rozwiązując krzyżówkę. Wyróżnienie otrzymały Julia Opaczewska i  Klaudia Urbas.

Test klas III przeprowadzony w dwuosobowych drużynach wygrali uczniowie klasy III b  Mateusz Porwoł i Wojciech Szmelich.


Na podsumowującej gali rozdaliśmy nagrody, częstowaliśmy ciastkami ozdobionymi symbolem liczby Pi. Wysłuchaliśmy dwóch recytacji wiersza Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Anny Nowak i Anny Elsner.

Na koniec wspólnie zatańczyliśmy Belgijkę, oczywiście po kole...

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe i słodkie upominki.


*********************************************************************


21.03.2017  DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

21 marca, w pierwszy dzień wiosny, w naszej szkole stało się coś dziwnego. Wchodząc do sal lekcyjnych na pierwszy rzut oka wszystko wydawało się wyglądać zupełnie normalnie: uczniowie aktywnie biorą udział w lekcji, tablice multimedialne pracują na pełnych obrotach, na szkolnym boisku odbywa się mecz piłki nożnej, w klasach nie ma nauczycieli... Chwileczkę! To ostatnie to coś nowego! W rzeczy samej, w tym dniu nauczyciele ustąpili swoich miejsc w klasach na rzecz uczniów, którzy na jeden dzień przejęli ich obowiązki: zawiadywali dziennikiem elektronicznym, wpisywali wszystkim najlepsze oceny, prowadzili ciekawie zajęcia, zadawali łatwe zadania zadania domowe, nie robili sprawdzianów ani kartkówek i nie wpisywali żadnych uwag. Zupełnie jak nauczyciele robią to każdego innego dnia. Uczniom bardzo się takie odwrócenie ról spodobało, ale już następnego dnia z radością powitali z powrotem swoich ukochanych pedagogów.

*********************************************************************

20.03.2017  CAMERA OBSCURA

Jeżeli w ostatnich dniach mieliście zajęcia w sali nr 15, to już na wejściu spotkała Was zapewne niespodzianka. Większość pierwszych reakcji była w rodzaju: "15-tka będzie malowana?", "Będzie remoncik?" Stało się tak z powodu zaklejenia wszystkich okien w klasie. Mało tego, zaklejono je czarną folią. Zrobiono to tak dokładnie, że w klasie zupełnie nic teraz nie widać bez zapalonego światła. Kiedy okazało się, że żaden remont nie jest planowany, natychmiast rozpoczęto poszukiwania sprawców tego "dowcipu". Okazało się ostatecznie, że odpowiedzialni za to nie byli typowi podejrzani (już Wy tam wiecie o kim mówię), ale szkolne Koło Filmowe. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie warunków do eksperymentu mającego na celu uzyskanie tzw. Camera Obscura, zwanej również jako ciemnia optyczna lub kamera otworkowa. Przy odpowiednim natężeniu światła zewnętrznego i zupełnym zaciemnieniu sali, po wycięciu niewielkiego otworu na wpadające światło, w sali, niczym wewnątrz ogromnego aparatu fotograficznego, ukazuje się obraz... nie powiemy czego. Zaczekamy na słoneczny dzień i Wam pokażemy.

*********************************************************************

17.03.2017  DZIEŃ ŚW. PATRYKA

17 marca to dzień znany wszystkim anglojęzycznym narodom na całym świecie. Jest to święto patrona Irlandii, Świętego Patryka. Irlandia, zwana romantycznie Szmaragdową Wyspą, kojarzy się jednoznacznie z kolorem zielonym. I w naszej szkole, dzięki inicjatywie naszych anglistów, oddano hołd dumnemu ludowi "Paddy"…


Czytaj więcej…

*********************************************************************

15.03.2017 POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI „JUŻ TAKI JESTEM…“

Kolejny sukces na koncie naszych recytatorów. W powiatowych zmaganiach, do których przystąpiło w środę w budynku Biblioteki Miejskiej niespełna 40 uczestników, wzięły udział dwie nasze uczennice: Anna Nowak z kl. IIb i Hanna Hawel z kl. Ia. Obydwie brawurowo zaprezentowały swoje utwory. Jury po naradzie przyznało Hannie Hawel wyróżnienie, z którego bardzo się cieszymy. Przed naszymi dziewczętami jeszcze Konkurs Poezji Z. Herberta w Żorach. Życzymy sukcesów i trzymamy za Was kciuki.

******************************************************************************

14.03.2017  MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS IV-VI

Jak co roku nasze Gimnazjum było organizatorem etapu miejskiego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych. Uczestnicy konkursu spotkali się w szkolnej Bibliotece i wyrecytowali wiersze oraz fragmenty prozy, które miały pokazać ich kunszt interpretacji. Po wysłuchaniu wszystkich przygotowanych utworów, jury wyłoniło laureatów. I miejsce przypadło Jakubowi Kołkowi z SP nr 1 w Pszowie, II miejsce zajęła Agata Sędzia, a trzecie Wiktoria Handzlik także z pszowskiej Jedynki. Opiekunem laureatów jest p. Jadwiga Gomółka.

Nagrody ufundowane zostały przez Urząd Miasta w Pszowie.

Gratulujemy i czekamy już na przyszłoroczne spotkanie!

*********************************************************************

09.03.2017  WENECKI BAL

Jaką trzeba mieć wyobraźnię i ileż fantazji by przy pomocy szczotki, lokówki i jeszcze paru innych gadżetów  wykreować postać niczym z weneckiego balu.  A one ją mają.  Kto?

Justyna Adamczyk, Karolina Kirszniak i Zuzanna Strof.

Dziewczyny reprezentujące nasze Gimnazjum w  IV Edycji Konkursu Fryzjerskiego organizowanego przez  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Konkurs podzielony był na etapy. W pierwszej części ,trzeba było wykonać makijaż , w drugiej zaś fryzurę. Wcześniej należało przygotować kostium.

Dziewczyny dzielnie walczyły z uczestniczkami z innych szkół pracowicie układając loczki i robiąc fantazyjne makijaże.  No i udało się!

Justyna Adamczyk ,niczym prawdziwa mistrzyni grzebienia upięła fantazyjną fryzurę, wplatając we włosy swej modelki, Moniki Kobierskiej miniaturkę gondoli, czym zapewniła sobie zwycięstwo. Warto również dodać, że jest to kolejny sukces tego duetu.

W poprzedniej, ubiegłorocznej  edycji dziewczyny zajęły II miejsce . Gratulujemy sukcesu!


*********************************************************************


08.03.2017  ZAJĘCIA ZE STUDENTEM Z INDONEZJI

8 marca uczniowie naszego gimnazjum gościli w Liceum im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Okazją do wizyty była obecność w liceum studenta z Indonezji, który przyjechał do Polski w ramach programu AIESEC. Nasi uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat historii, geografii i kultury Indonezji, poznali również podstawy języka. Z największym zainteresowaniem spotkała się część zajęć poświęcona indonezyjskiej kuchni. Student był bardzo otwarty w stosunku do naszych uczniów, prowadził zajęcia ciekawie, często aktywując i angażując słuchaczy. Szkoda tylko, ze mieliśmy z nim tylko 2 godziny zajęć, ponieważ nasi gimnazjaliści mieli do niego jeszcze wiele pytań."

*********************************************************************

05.03.2017  ŁYŻWIARZE WALCZYLI O MIANO NAJSZYBSZYCH

W piątek 3 marca na lodowisku w Pszowie rozegrane zostały finały powiatu szkół gimnazjalnych w łyżwiarstwie szybkim dziewcząt i chłopców. Osiem reprezentacji dziewcząt oraz siedem reprezentacji chłopców stanęło na starcie rywalizacji. Po prawie 2,5h zmaganiach końcowe wyniki przedstawiają się następująco:

DZIEWCZYNY: I miejsce - Gimnazjum Syrynia, II miejsce - Gimnazjum nr 2 Wodzisław Śl., III miejsce - Gimnazjum Pszów

CHŁOPCY: I miejsce - Gimnazjum Pszów, II miejsce - Gimnazjum nr 3 Wodzisław Śl.,                   III miejsce - Gimnazjum nr 1 Wodzisław Śl.

Zwycięzcy będą reprezentować powiat wodzisławski podczas zawodów wojewódzkich.

*********************************************************************

10.02.2017  DWA DNI TENISA STOŁOWEGO

9 i 10 lutego br. rozegrane zostały finały powiatu wodzisławskiego szkół gimnazjalnych w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Gospodarzem obu kategorii rozgrywek było Gimnazjum w Lubomii. Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły dziewczyny. 14 szkół walczyło o dwa pierwsze miejsca premiowane awansem do zawodów rejonowych. Nasze reprezentantki spisały się bardzo dobrze, niewiele zabrakło, by wywalczyły awans do kolejnego etapu rozgrywek. W decydującym o awansie pojedynku uległy tenisistkom z Syryni 1:3 i zajęły ostatecznie trzecie miejsce. Dzień później do zawodów przystąpili chłopcy. O awans również walczyło 14 drużyn naszego powiatu. Poziom zawodów był bardziej wyrównany i aby walczyć o czołowe lokaty trzeba było mieć dwóch równorzędnych zawodników w drużynie. Nasi chłopcy zagrali na miarę swoich możliwości i zajęli ostatecznie wysokie szóste miejsce. Obu reprezentacjom należą się słowa uznania za determinację i wolę walki. Nasze gimnazjum reprezentowali: Monika Kosmala, Roksana Gulec, Marcin Ryborz oraz Marcin Lasota.

*********************************************************************

09.02.2017  III MIEJSCE DLA MARYSI!

Ortografia- trudna rzecz. O tym wie każdy, kto pisze szkolne dyktanda nie zawsze z sukcesem. Dlatego brawa należą się dziewczętom z klas III- cich: Marysi Banout, Zuzi Wdzięczny i Jagodzie Mielańczyk, które wzięły udział w Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Bezbłędny Gimnazjalista”. Z tekstem najeżonym trudnościami i pułapkami najlepiej z naszej trójki poradziła sobie Mary, sięgając po nagrodę za trzecie miejsce w powiecie. Jesteśmy z naszych uczestniczek bardzo dumni, a laureatce życzymy sukcesów w konkursach na szczeblu ponadgimnazjalnym.

*********************************************************************

30.01.2017  JAK GIMNAZJALIŚCI KOLĘDOWALI

Już od kilku lat Zespół wokalny  naszego Gimnazjum bierze czynny udział w znanej i cenionej w naszym regionie, cyklicznej imprezie, jaką jest Wieczór Kolęd Międzynarodowych, organizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach pod patronatem Starosty Wodzisławskiego i Burmistrza Miasta Rydułtowy. W trakcie koncertu  odbywającego się w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” widowni prezentowane są kolędy śpiewane w różnych językach.

Czytaj więcej…

*********************************************************************

11.01.2017  PO 2 LATACH PRZERWY DZIEWCZYNY ZNÓW ZAGRAJĄ W FINALE POWIATU!

W środę 11 stycznia w Syryni rozegrano półfinały powiatu w siatkówce dziewcząt. Tylko zwycięzca grupy mógł cieszyć się z awansu do finału. Rywalizacja toczyła się pomiędzy gospodyniami turnieju, gimnazjalistkami z Syryni, naszą drużyną oraz zespołem z Marklowic. Już pierwszy mecz pomiędzy Syrynią a Marklowicami pokazał, że o pierwsze miejsce walczyć będzie Syrynia i Pszów. Stawka meczu była wysoka więc nie brakowało nerwowości i błędów po obu stronach. Szybciej nerwy opanowały gospodynie, które w połowie I seta wypracowały kilkupunktową przewagę. Kiedy na tablicy pojawił się wynik 20:13 dla Syryni nastąpił przełomowy moment seta i jak się później okazało całego meczu. Na zagrywkę weszła z ławki rezerwowych Klaudia Ryba i swymi dobrymi serwami przyczyniła się do wyprowadzenia naszej drużyny na prowadzenie 20:23! Choć gospodynie zdołały wyrównać 24:24 to ostatecznie nasze dziewczyny cieszyły się ze zwycięstwa w pierwszym secie. Podłamane zawodniczki z Syryni w drugim secie już nie walczyły tak jak w pierwszym i to nasz zespół wygrywając 2:0 zrobił pierwszy krok do finału. Drugi krok nastąpił po zwycięstwie 2:0 nad Marklowicami i ….. zagramy w finale!!!!!! Gratulujemy wszystkim dziewczynom za walkę i postawę na boisku.

Reprezentowały nas: Wiktoria Wyrzykowska, Klaudia Ryba, Klaudia Adamczyk, Marianna Pinior, Dorota Fabisiak, Kamila Biernat, Zofia Tytko oraz Aleksandra Łukasik.

*********************************************************************

11.01.2017  LEKCJA WOS-u W URZĘDZIE MIASTA PSZÓW

10.01.2017 r. uczniowie klasy IIIA pod opieką Pani Dyrektor udali się do Urzędu Miasta Pszów, gdzie odbyła się żywa lekcja WOS-u, którą przeprowadził Pan Zastępca Burmistrza Miasta.

Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje Urząd Miasta, jak załatwić sprawę w urzędzie i jak mogą przyczynić się do powstania w mieście miejsc takich jak siłownie na świeżym powietrzu i place zabaw. Powtórzyli też wiadomości zdobyte na lekcjach. Po odbytej lekcji uczniowie udali się z powrotem do szkoły, by kontynuować lekcje.


*********************************************************************

16.12.2016  „PASJA ŁĄCZY - NARODY I POKOLENIA“ - WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

Wystawa wspaniałych zdjęć w Miejskim Ośrodku Kultury to pokłosie projektu warsztatów fotograficznych młodzieży z Gimnazjum w Pszowie i szkoły z Horni Benesova. Grupa 16 młodych początkujących fotografów zaangażowała się w półroczny projekt fotograficzny, który składał się z trzech modułów…


Czytaj więcej…

*********************************************************************

15.12.2016  KONKURS BIBLIJNY

Dnia 15.12.2016r. odbył się w naszym gimnazjum etap szkolny XVI Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego. W tym roku uczniowie zapoznali się z listami św. Pawła do Koryntian. Do konkursu przystąpiło 29 gimnazjalistów. Pierwsze miejsce zajął Wojciech Szmelich z klasy III B, drugie - Aleksandra Jaroszczak z klasy III C, trzecie uczennica klasy III A- Wiktoria Warzecha. Gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie rejonowym.


*********************************************************************

05.12.2016  SPOTKANIE AUTORSKIE Z KS. JERZYM SZYMIKIEM

05 grudnia 2016r. uczniowie Gimnazjum w Pszowie pod opieką p. K.Hawel wzięli udział w spotkaniu autorskim z ks. Jerzym Szymikiem. Ksiądz profesor tym razem zawitał w progi Liceum im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Uczniowie naszej zaprzyjaźnionej szkoły przygotowali krótki występ artystyczny oparty na tekstach poety. Po nim został wygłoszony ciekawy wykład ks. Szymika na temat miłości ilustrowany wierszami w autorskim wykonaniu. Na koniec uczniowie mogli porozmawiać z ks. Jerzym o roli miłości w ich życiu, o pokusach dzisiejszego świata oraz o poezji oczywiście. Mogli również zdobyć autograf poety w jednym z jego poetyckich tomów.

*********************************************************************

02.12.2016  WYGRANE NASZYCH UCZENNIC W KONKURSIE BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ                       MIASTA PSZÓW

Biblioteka Miasta Pszowa ogłosiła w październiku konkurs na opowiadanie o naszym mieście. Wybór konwencji, w jakiej miała być napisana praca należał do uczestników. Powstało zatem wiele bajek, baśni i opowiadań m.in. dwa utwory przygotowane przez nasze uczennice z klasy IIa: Jagodę Mielańczyk  "Kroniki Pszowa" i Julię Zdyb „Zemsta“. Prace naszych uczennic, choć odbiegały od siebie gatunkowo, zachwyciły jury pomysłowością. Obydwie dziewczyny na początku grudnia zostały laureatkami tego konkursu i otrzymały za swoje opowiadania nagrody rzeczowe. Jesteśmy bardzo dumni z naszych młodych twórczyń i zachęcamy innych gimnazjalnych pisarzy do udziału w różnorodnych konkursach i przeglądach literackich.

*********************************************************************

30.11.2016 V EDYCJA TURNIEJU MIKOŁAJKOWEGO

29 i 30 listopada rozegrano decydujące spotkania V Mikołajkowego Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły. Wzięło w nim udział sześć reprezentacji klas. Pierwszą pucharową rundę pomyślnie przebrnęły klasy Ia, IIIc oraz IIId i to one zagrały „każdy z każdym“ w finale turnieju. Zwycięzcą została klasa IIId, drugi stopień podium wywalczyła klasa IIIc a na trzecim miejscu turniej zakończyła klasa Ia. Finalistom gratulowała pani dyrektor, która dyplomy, nagrody dla finalistów oraz puchar dla zwycięzców wręczy na najbliższym apelu.

*********************************************************************

28.11.2016  SPOTKANIE AUTORSKIE

28 listopada 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z dr Mateuszem Sobeczko współautorem książki „Jo był ukradziony”. Tragedia Górnośląska. Ziemia Rybnicka. Autor przedstawił tematykę książki i jednocześnie przybliżył naszej młodzieży to, co działo się w czasie II wojny światowej na naszych terenach. Uczniowie poznali przykłady tragedii, które miały miejsce w powiecie rybnickim i wodzisławskim, statystyki aresztowań i deportacji ludzi mieszkających w naszej okolicy. Dowiedzieli się również skąd pochodzi bardzo oryginalny tytuł książki.

Na zakończenie dr Sobeczko podarował naszej bibliotece kilka egzemplarzy pracy ze swoim autografem.

*********************************************************************

24.11.2016  OJCZYZNA TO TAKA KRAINA, KTÓRA SIĘ W SERCU ZACZYNA

24 listopada 2016 r.  w MOK w Pszowie odbył się  I Pszowski Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej pod patronatem Senatora RR Adama Gawędy. Honorowy patronat objął ksiądz profesor Jerzy Szymik.

Organizatorem przeglądu był Urząd Miasta Pszów, Zespół Obsługi Placówek Oświaty oraz nasze Gimnazjum.

Na scenie zaprezentowało się ok. 270 wykonawców reprezentujących  szkoły  powiatu wodzisławskiego, rybnickiego oraz raciborskiego.

Czytaj więcej…

*********************************************************************

21.11.2016  REKOLEKCJE W WIŚLE

Rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania w tym roku odbyły się w Wiśle w ośrodku Księży Salezjanów. Brało w nich udział 20 uczniów klas III naszego Gimnazjum. Dzięki modlitwie, wyciszeniu, spotkaniach w grupach mieliśmy okazję odnowić się duchowo i zastanowić się nad sobą. Był to także czas radości doświadczenia  Boga w drugim człowieku i dzielenia się wiarą z innymi. Trzy dni rekolekcji pozwoliły zapomnieć o  codziennych obowiązkach i problemach, zarówno szkolnych jak i prywatnych.

Dziękujemy ks. Jackowi Michalskiemu za głoszenie Słowa Bożego i organizację, animatorom za gry i zabawy, za uśmiech i radość. Przeżyte rekolekcje wyjątkowo trafiły do naszych serc, skłoniły do przemyślenia swojego życia i zmieniły poglądy na różne sprawy, a biblijny Zacheusz podsunął nam myśl- życiowe motto: „JESTEŚ  GRZESZNIKIEM  KOCHANYM  PRZEZ  PANA  BOGA”.

*********************************************************************

16.11.2016  ARCHIPELAG SKARBÓW

14-15 listopada 2016 r.odbył się w dla uczniów klas II i III Gimnazjum w Pszowie program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów. Program skierowany był dla młodzieży, nauczycieli i rodziców.


Czytaj więcej…

*********************************************************************

04.11.2016  UCZYĆ INACZEJ…

O tym, że lekcje języka polskiego nie muszą być stereotypowe przekonali się uczniowie kl.IIb, którzy pod kierunkiem polonistki Hanny Krzykały, przygotowali niezwykłą  inscenizację II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. Odbyła się ona w niecodziennym miejscu - podziemiach Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie.


Czytaj więcej…

*********************************************************************

01.11.2016 ZBIÓRKA NA CMENTARZACH

W tym roku, w dniu 1 listopada, już po raz dwudziesty pierwszy fundacja „Wspólnota Dobrej Woli” przeprowadziła zbiórkę charytatywną na cmentarzach powiatu. Młodzież naszego gimnazjum również włączyła się w tę akcję.  W tym roku zebrano 64 042,54 zł, a na cmentarzu w Pszowie i Krzyżkowicach zebrano łącznie 2461,00zł. Podczas zbiórki pracowało 40 wolontariuszy z Gimnazjum w Pszowie. Dochód ze zbiórki przeznaczony zostanie na Wodzisławski Ośrodek Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży w Wodzisławiu Śląskim. Dziękujemy wolontariuszom oraz opiekunom.


*********************************************************************

25.10.2016  WĘDRUJĄCE ALE KINO! - z klasą medialną i kółkiem filmowym

BANAN w reżyserii Andrea Jublin (Włochy 2015) to film-propozycja tegorocznego Wędrującego Ale Kina!, czyli seans z nagrodzonym na festiwalu w Poznaniu filmem dla młodzieży. W projekcji wzięli udział uczniowie naszej II klasy medialnej oraz członkowie kółka filmowego, którzy skorzystali z zaproszenia Rydułtowskiego Centrum Kultury „Feniks”.

Wędrujące Ale Kino! jest „walizkową” wersją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Znajdują się na nim najciekawsze filmy z repertuaru dziecięcego i młodzieżowego, które rywalizowały o nagrodę dziecięcej publiczności.

Wędrujące Ale Kino! odwiedza różne miejscowości w całej Polsce.

Organizatorzy festiwalu chcą, by poznańskie święto filmu stało się również udziałem uczniów w całej Polsce.

Zapraszamy Was do odwiedzenia strony festiwalu

http://wedrujace-alekino.com/7-wedrujace-informacje/


*********************************************************************

19.10.2016  EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

19 października obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, który miał na celu ukazanie różnorodności językowej oraz promowanie nauki języków.

Na ten szczególny dzień nasi uczniowie przygotowali program artystyczny w języku angielskim i niemieckim. Była to scenka w języku angielskim „Ticket Inspector”, w której w rolach głównych mogliśmy podziwiać Marysię Banout (III a) i Kamilę Biernat (III a). O oprawę muzyczną zadbały uczennice klasy III c i IIb. Wiktoria Wyrzykowska i Zuzia Brzoznowska zaśpiewały utwór Sarah Connor „Wie schön du bist”, natomiast Ania i Gosia wykonały utwór Shawna Mendesa „Treat you better” przy akompaniamencie ukuleli.

Uczniowie klas pierwszych przygotowali prezentacje wybranych państw europejskich. Najwyżej oceniono klasę I a, która w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła Wielką Brytanię. Klasa I c zaprezentowała Niemcy, I d Włochy, a I b Francję.

W konkursie na plakat zwyciężyła klasa I b. Drugie miejsce przypadło klasie I d i trzecie klasie I c.

Nasi uczniowie przygotowali również kulinarne niespodzianki - potrawy pochodzące z różnych krajów Europy. Były przepyszne!

Dziękujemy wszystkim uczniom klas pierwszych za zaangażowanie w tegoroczne obchody Dnia Języków Obcych.


*********************************************************************

10.10.2016  POLSKO-CZESKI WYJAZD FOTOGRAFICZNY DO WISŁY

Miały być piękne, jesienne, kolorowe fotografie polskich gór, ale pogoda miała inne plany. Grupa 16 uczniów z naszego gimnazjum i Zakladni Skola z Horni Benesova wyjechali 10 października pod opieką p. Pawłowskiego i p. Hawel na 3-dniowy plener fotograficzny do Wisły. Aura utrudniła nam zadanie, ale na ratunek pospieszył profesjonalny fotograf, p. Karolina Jonderko, która pokazała, że nawet w deszczu i chłodzie można zrobić cudne, nastrojowe zdjęcia. Codzienne warsztaty, na których uczyliśmy się zasad kompozycji, wyboru odpowiedniego planu, tworzenia nastroju pozwoliły uczniom na zrobienie naprawdę dobrych zdjęć na zboczach zamglonej Czantorii. Kolejny zdjęciowy dzień poświęciliśmy na fotografię reporterską, tworząc relację ze spotkania w Koniakowie z członkami grupy regionalnej. W nastrojowych wnętrzach góralskiej karczmy i w zagrodzie powstały zdjęcia, które nasza instruktorka oceniła fachowym okiem i które wezmą teraz udział w konkursie fotograficznym. Mimo naprawdę niesprzyjającej pogody wyjazd należał do niezwykle udanych, uczniowie wiele się dowiedzieli, mogli w praktyce wypróbować poznane zasady i przede wszystkim zaprzyjaźnić się z grupą z Czech. Bardzo żałujemy, że pobyt w Wiśle trwał tak krótko i już czekamy na grudniową wystawę, rozstrzygnięcie konkursu i spotkanie w Pszowie z nowymi kolegami.

Po rozwiązaniu konkursu najlepsze prace wszystkich uczestników znajdą się na stronie szkoły, a dziś możecie w galerii obejrzeć fotografie zrobione w trakcie trwania warsztatów przez opiekunów grupy oraz instruktora.


*********************************************************************

05.10.2016  PIERWSZE KLASY PO PASOWANIU NA GIMNAZJALISTÓW

Dzień Pierwszoklasisty przygotowany przez nowy Samorząd Uczniowski to już tradycyjna impreza w naszej szkole. W tym roku współzawodnictwo rozpoczęły przygotowane przez pierwszoklasistów prezentacje klas. Uczniowie przedstawiali siebie, swoje pasje, a także swoich wychowawców. Następnie prowadzący, Klaudia Adamczyk i Szymon Cygan, poprowadzili kilka konkurencji ocenianych przez jury uczniowskie. Najpierw klasy mierzyły się w malowaniu portretów swoich wychowawców.

Z rozmów kuluarowych wiemy, że dzieła te cieszyły się uznaniem modeli. Kolejnym punktem programu było wcielenie się w rolę kreatorów mody. Chłopcy otrzymali zadanie przygotowania stroju wieczorowego dla jednej ze swoich koleżanek. Ich dzieła możecie podziwiać w galerii fotografii. Na koniec kilka konkurencji sprawnościowych pozwoliło się dobrze bawić wszystkim uczniom.

Podsumowaniem dnia było uroczyste pasowanie na ucznia Gimnazjum w Pszowie, którego udzieliła osobiście Pani Dyrektor każdemu pierwszoklasiście.

Samorząd Uczniów wita Was w swoim gronie i gratuluje Wam koledzy!


*********************************************************************

30.09.2016  SPOTKANIE Z TIMEM ALLENEM

Pewnego piątkowego poranka (o 5 rano) wybraliśmy się z reprezentantami Warsztatów Filmowych do Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Nasz cel: udział w zajęciach wykładowych typu masterclass (takich, na które uczęszczają zasadniczo tylko studenci Łódzkiej Filmówki) z Timem Allenem z Wielkiej Brytanii. Tim jest animatorem specjalizującym się w tradycyjnych metodach animacji poklatkowej, znanym z takich produkcji jak Strażak Sam, Baranek Shaun, Gnijąca Panna Młoda i wielu innych. Spotkanie w istocie owocne, wykład bardzo ciekawy. Po części oficjalnej pan Allen znalazł nawet dla nas czas na nieco bardziej prywatną rozmowę przy angielskiej herbatce!

*********************************************************************

29.09.2016  READ TO ME…

Nowy rok szkolny to zawsze nowe obowiązki i nowe wyzwania, jednak czytelnictwo od zawsze jest naszym priorytetem, dlatego staramy się je promować. W czwartek, 29 września, ruszyły tzw. zaczytane przerwy. Tym razem zaprezentowały się klasy językowe, które odczytały fragmenty tekstów z literatury obcej, m.in. Tolkiena, Szekspira, J.K. Rowling. Pozostali uczniowie mieli za zadanie odgadnąć tytuł i autora książki oraz krótko streścić tematykę zacytowanego utworu. Stało się to dla gimnazjalistów trudnym przedsięwzięciem, gdyż niełatwo jest tłumaczyć tekst. Jednak atrakcyjne nagrody przyciągnęły wielu miłośników czytania.

Czytanie książek wzbogaciło nasze wnętrze, zaś dla równowagi fizycznej, tego dnia także, zaprezentowała się grupa chłopców ćwiczących street workout. Jest to rodzaj aktywności fizycznej, polegający na wykorzystywaniu elementów zabudowy miejskiej do wykonywania ćwiczeń opartych głównie na sile swoich mięśni.

Zapraszamy do udziału w kolejnych atrakcyjnych zabawach, które będą miały miejsce już wkrótce.

Zdjęcia do obejrzenia już wkrótce w naszej galerii.


*********************************************************************

29.09.2016  DZIEŃ CHŁOPCA Z GRUPĄ BAR FORCE

Doskonała muskulatura i niewiarygodne umiejętności to marzenie chyba każdego chłopaka. Na pokaz takich atrakcji zaprosiliśmy uczniów naszego gimnazjum z okazji zbliżającego się Dnia Chłopca. Goście, czyli grupa street workout’u z Wodzisławia w składzie: Michał Fryc, Adam Mrozek, Paskal Nalewajek i Tomasz Dola dała nam okazję do podziwiania ćwiczeń siłowych, których poziom nas zaskoczył. Niektóre z figur wymagały wielogodzinnych treningów, o czym mogliśmy się przekonać, kiedy publiczności pozwolono spróbować swoich sił. Pokaz cieszył się dużą popularnością, a uczniowie czekają już na kolejne spotkanie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

*********************************************************************

29.09.2016  DLACZEGO WARTO CZYTAĆ

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Gimnazjum w Pszowie wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Pszów oraz Poradnią Pedagogiczno – Psychologiczną w Wodzisławiu Śląskim zorganizowało spotkanie pt. Dlaczego warto czytać? Odbyło się ono 26 września w Bibliotece Publicznej. Było zaadresowane do przedszkolaków z terenu Pszowa i ich rodziców. W programie spotkania, oprócz wykładu dla rodziców dotyczącego czytelnictwa, przewidziano także zwiedzanie biblioteki przez dzieci, konsultacje rodziców z psychologiem i logopedą oraz atrakcyjne gry i zabawy dla najmłodszych. Osoby obecne na spotkaniu, nie dość, że miło spędziły czas, to wyszły bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia, które wykorzystają w pracy ze swoimi pociechami.


*********************************************************************


28.09.2016  WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W dniu 28 września 2016r w naszym gimnazjum odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Startowało 22 kandydatów. Każdy uczeń szkoły oddał głos na dwóch kandydatów z listy oraz na odwrocie karty do głosowania wskazał nazwisko nauczyciela, który w tym roku szkolnym będzie pełnił rolę opiekuna Samorządu. Komisja w składzie: Aneta Przybyło i Jakub Nasiłowski przeprowadziła wybory, a następnie skrupulatnie policzyła wszystkie głosy.


Skład Samorządu Uczniowskiego przedstawia się następująco:

Przewodnicząca - Klaudia Adamczyk kl. III d

Z-ca Przewodniczącego - Szymon Cygan kl. II b

Sekretarz - Małgorzata Czworowska, Nikola Syrnik

Członkowie Zarządu: Kulig Julia kl. II c, Tkaczyk Zuzanna kl. II a, Piecowska Paulina kl. III c,

Kabut Michał kl. III a, Hawel Hanna kl. I a, Piotrowski Filip kl. III b

Opiekunami Samorządu Uczniowskiego zostali p. Justyna Kicka oraz p. Aleksandra Tlon

Wszystkim serdecznie gratulujemy, a uczniom dziękujemy za udział w wyborach.


*********************************************************************

23.09.2016  IV FILMOWA GRA MIEJSKA W RYBNIKU

23 września 2016 roku w ramach IV Filmowej Gry Miejskiej wybraliśmy się na OLIMPIADĘ.

W Starożytnej Grecji odbywały się przygotowania do Olimpiady. Zanim jednak pasjonaci filmu przystąpili do olimpijskiej rywalizacji, musieli zdobyć błogosławieństwa znanych postaci antyku. Na kolejnych punktach czekały zadania związane z filmami z Filmoteki Szkolnej. Za ich wykonanie drużyny otrzymywały punkty. Spośród 10 drużyn biorących udział w grze, najwięcej punktów i tym samym I miejsce zdobyły ex aequo dwie drużyny licealne. Nasza drużyna okazała się jednak najlepsza z wszystkich startujących drużyn gimnazjalnych.


*********************************************************************


16.09.2016  „SPRZĄTANIE ŚWIATA“ W GIMNAZJUM W PSZOWIE

Co roku nasza szkoła w porozumieniu z Urzędem Miasta - Wydziałem Ekologii i Ochrony Środowiska, bierze udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Tegoroczna akcja odbyła się 16 września 2016r. Wyznaczyliśmy do tego zadania klasy drugie. Uczniowie zostali poinformowani o zasadach bezpieczeństwa podczas prac.

Do posprzątania był teren wokół szkoły, cmentarza, a także pobliski las oraz teren wzdłuż torów. Urząd Miasta zaopatrzył nas w worki i rękawice, wyznaczył również miejsca, do których znieśliśmy worki załadowane śmieciami. Akcja ta niewątpliwie uwypukla problem bezmyślnego śmiecenia i tworzenia dzikich wysypisk, uzmysławia również młodzieży potrzebę zwalczania tego zjawiska.


*********************************************************************

09.09.2016  BEYETIM TAYE - wolontariusz z Etiopii

W naszej szkole staramy się zainteresować uczniów językami obcymi oraz kulturą innych krajów. Podejmujemy próby stworzenia im możliwości dodatkowego poszerzania wiedzy i umiejętności oraz sprawdzenia się.

6 września do naszej szkoły przyjechał Beyetim Taye - wolontariusz z Etiopii. Nasz gość jest absolwentem wydziału urbanistyki w swoim kraju, a w Polsce prowadzi zajęcia z uczniami w ramach projektu organizacji studenckiej AIESEC, która realizuje program praktyk i wolontariatów z różnymi organizacjami studenckimi na całym świecie.

Czytaj więcej…

*********************************************************************

06.09.2016  FOTOGRAFIA I MOTOCYKLE

Jeszcze w czasie wakacji, 27 sierpnia 2016r. uczniowie naszego gimnazjum i ich koledzy ze szkoły w czeskim Hornym Benesovie spotkali się na pierwszej części warsztatów fotograficznych, które realizujemy w ramach projektu „Pasja łączy narody i pokolenia”. W tym dniu w mieście słychać było ryk silników motorów, bo odbywał się właśnie Piknik motocyklowy. Stało się to dla uczestników warsztatów świetną okazją do przećwiczenia nowych umiejętności. Po paru zabawach integrujących grupę młodzież dostała do rąk nowe aparaty fotograficzne i ruszyła na rynek z konkretnym zadaniem utrwalenia na zdjęciach stalowych rumaków. Młodzi fotografowie poznali też podstawy programu do obróbki zdjęć, którym będą się posługiwać w kolejnych tygodniach. Na koniec długiego dnia w zaimprowizowanym studio fotograficznym zjawili się motocykliści na pięknych maszynach i każdy z grupy młodzieżowej mógł stworzyć swój portret u boku motocykla, z kaskiem czy w goglach. Dzień upłynął nam bardzo szybko i jeszcze wiele zostało do zrobienia, ale spotkamy się już niedługo w górach na kolejnej części warsztatów, tym razem poświęconej fotografii plenerowej. W grudniu planujemy wspólną polsko-czeską wystawę i rozwiązanie konkursu fotograficznego. Zapraszamy do obejrzenia próbki naszych prac.

*********************************************************************

01.09.2016  THE GIMBUS 2K16

Tegorocznych pierwszoklasistów w imieniu grona pedagogicznego i starszych kolegów powitali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Wprowadzając ich w arkana życia "gimbusa", przywołali podobieństwa między szkołą a grą komputerową: gimnazjalista - niczym gracz - przechodzi kolejne levele, zdobywa punkty, unika pułapek, czyha na specjalne okazje i bonusy, walczy o nietykalność (dzierżąc w dłoni bilet ze szkolnej  dyskoteki, który zwalnia go z niezapowiedzianych kartkówek), kreuje swoją postać, balansując między oczekiwaniami admina i modów (dyrektora i nauczycieli) oraz sponsorów i producentów (dziadków i rodziców). Zgrywki (konsultacje) i aktywna kamera (wywiadówki) obnażają wszelkie bugi, czyli sprawy i sprawki, o których rodzice dotąd nie wiedzieli, a ich nieświadomość chroniła użytkownika przed banem (szlabanem na wszystko gdzieś tak do 30. roku życia). W trosce o zadowolenie klienta firma wypuszcza co jakiś czas patche, czyli  możliwości poprawy ocen. Jak wiadomo, zbyt długie przesiadywanie przed komputerem jest niezdrowe, dlatego autorzy wymyślili bardzo użyteczną funkcję, która pozwala zawiesić grę na dwa miesiące - bez utraty zdobytych punktów. Najbliższa przerwa już za 294 dni.

Życzymy udanej zabawy! :)

e.k.

******************************************************************************


Projekt i wykonanie:
mgr Zbigniew Sławacki
Copyright © 2012