Dzień Samorządności - 21.03.2012

21 marca tradycyjnie już obchodziliśmy Dzień Samorządności: tego dnia władzę w gimnazjum przejęli przedstawiciele najstarszego rocznika. Chętni mogli się przekonać, jak wygląda praca nauczyciela: przygotowanie do zajęć, prowadzenie lekcji, dyżurowanie, posiedzenia rady pedagogicznej.

Większość przedstawicieli nowej kadry stwierdziła, że w przyszłości z pewnością nie zdecyduje się na wykonywanie tego zawodu (cytat: „A w życiu! Nigdy!”), choć – trzeba przyznać – znalazło się też kilkoro amatorów mocnych wrażeń, którzy radzili sobie nadspodziewanie dobrze, zdobywając uznanie w oczach wspierających nauczycieli, a przede wszystkim posłuch wśród zasiadających w szkolnych ławach kolegów.

21 marca kojarzy się nie tylko z nadejściem wiosny, ale też z obchodami dwóch innych szczególnych dni roku, mianowicie Zespołu Downa i Światowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową

Chętni mogli (i mogą nadal, korzystając z zasobów świetlicowego komputera) zapoznać się z wyborem najważniejszych informacji dotyczących tej najczęściej występującej wady genetycznej. Dołączone do prezentacji materiały fotograficzne i filmowe dowodzą, że wiele osób żyjących z dodatkowych chromosomem, pełniej korzysta z życia niż ich zdrowi rówieśnicy.

Inaugurację pierwszego dnia wiosny uczniowie klas pierwszych i drugich zakończyli seansem filmowym: w sali widowiskowej pszowskiego MOK-u obejrzeli film pt. „Gol!”, który poruszał m.in. problem rasizmu utrudniającego życie codzienne, awans zawodowy i realizację marzeń. Więcej o rasiźmie w sporcie i walce z nim dowiesz się ze strony Czerwona Kartka Rasizmowi. Inicjatywa warta poparcia szczególnie teraz, kiedy to Polska będzie gospodarzem futbolowego święta.

Przy okazji warto nadmienić, że w minionym roku na ekrany kin wszedł film pt. „Służące” zrealizowany na podstawie świetnej książki Kathryn Stockett, przedstawiający relacje panujące między białymi paniami, a ich czarnoskórymi służącymi (rzecz dzieje się w latach 60. XX wieku w Ameryce Północnej). Gorąco polecamy i książkę, i film.

<< powrót do wydarzeń >> Projekt i wykonanie: