Wymiana pol-niem 2014

Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Herberta 03.2016

Lepszego finału sezonu recytatorskiego Gimnazjum w Pszowie nie mogło sobie wymarzyć! Trójka naszych szkolnych recytatorów: Anna Nowak z kl.Ib, Magdalena Roth z kl.IIIb i Bogusław Mańka z kl. IIId wspaniale zaprezentowali się na kilku konkursach rangi powiatowej i wojewódzkiej. Przygotowane przez siebie utwory 10 marca 2016r. przedstawili w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śl podczas XVII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Już taki jestem”. Zostawiając za sobą ponad 40 rywali z  całego powiatu, wywalczyli dwa pierwsze miejsca. I miejsce zajęła Magdalena Roth, a miejsce II przypadło Bogusławowi Mańce.

1 kwietnia 2016r. zwycięska dwójka wzięła udział w regionalnym finale tego konkursu w Bielsku-Białej, skąd przywieźliśmy wyróżnienie dla Bogusława Mańki.

To jednak nie koniec sukcesów naszej uzdolnionej młodzieży.

W żorskim klubie „Wisus”, 22 i 23 marca odbyły się eliminacje do XIV Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta, który organizowany jest pod honorowym patronatem żony poety, Katarzyny Herbert.

Na zaproszenie organizatorów - III Liceum Ogólnokształcącego w Żorach - odpowiedziało stu dziesięciu kandydatów z całego województwa śląskiego. Młodzież recytowała wybrane przez siebie wiersze Herberta, a jury, w skład  którego wchodzili nauczyciele poloniści i instruktorzy teatralni, wybrało dwudziestu finalistów w dwóch kategoriach – gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Troje uczniów naszej szkoły znalazło się w ścisłym finale tego konkursu. Anna Nowak - uczennica klasy pierwszej, Magdalena Roth i  Bogusław Mańka - uczniowie klasy trzeciej. W  doborze repertuaru i  przygotowaniu młodych recytatorów pomagały polonistki: mgr Hanna Krzykała i mgr Katarzyna Hawel.

Nagrodą dla finalistów były warsztaty sceniczne, prowadzone przez aktora i instruktora teatralnego, Michała Skibę.

Finał konkursu 7 kwietnia na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach przyniósł sukces, który potwierdził wysoką formę naszych recytatorów. Nagroda za drugie miejsce powędrowała do rąk Bogusława Mańki, a trzecią lokatą mogła cieszyć się Magdalena Roth. Jest to dla naszego gimnazjum powód do satysfakcji i dumy z naszych uczniów i instruktorów, którzy w przygotowanie i próby włożyli ogromny wysiłek. Laureatom gratulujemy zwycięstwa i trzymamy kciuki za ich dalsze sukcesy.