Karlov - wyjazd na narty w ramach projektu unijnego

Pod koniec drugiego tygodnia nowego roku, a dokładnie w sobotę rano 14 stycznia grupa uczniów naszego gimnazjum wyjechała do małej miejscowości Karlov pod Pradziadem w Czechach, by w ramach międzynarodowego projektu, wraz z młodzieżą czeską uczyć się jazdy na nartach. Uczestnicy zajęć na stoku podzieleni byli na trzy grupy uwzględniające stopień opanowania jazdy na nartach, każda grupa pod okiem przydzielonego instruktora mogła zgłębiać tajniki narciarstwa i doskonalić swe indywidualne umiejętności, których weryfikacją były zawody w slalomie zorganizowane pod koniec pobytu.

Wizyta w Czechach to nie tylko nauka jazdy na nartach - to także okazja do integracji z czeską młodzieżą, wymiana doświadczeń a także poznanie zwyczajów sąsiedniego państwa. Podczas wszelkiego rodzaju zajęć, zabaw i gier uczestnicy wyjazdu musieli przezwyciężyć barierę językową, co w praktyce okazało się zadaniem nie sprawiającym większych problemów.

W czasie popołudniowych i wieczornych zajęć młodzież zmagała się z rozwiązywaniem zagadek rodem z Harry Pottera. Każdy kolejny dzień przynosił nowe zadania do wykonania: ubieranie jak najwięcej warstw na siebie, szukanie wstążek w lesie o zmroku, układanie rymowanek po polsku i czesku ściśle związanych z losami głównych bohaterów książki, bzyczenie na czas i wiele, wiele innych. Jeden z uczestników wyjazdu, Tomek wspomina zabawy na świeżym powietrzu: „Najwięcej radości sprawiła nam zabawa w „bazyliszka”, która polegała na tym, że na wyznaczonym terenie „bazyliszek” próbował nas złapać, a naszym zadaniem było ominięcie go i umieszczenie jak największej ilości kulek w wiaderku. Wiele emocji budziło też rozszyfrowywanie zagadek, które nie dość, że były napisane alfabetem morsa, to jeszcze po czesku. Było zabawnie!”

Uczestnicy w połowie turnusu odwiedzili także krytą pływalnię w Bruntalu, gdzie rywalizowano w dwóch konkurencjach: przepłynięcie określonego dystansu przez trzy wybrane osoby w jak najkrótszym czasie oraz wyławianie w jak najkrótszym czasie przedmiotów (okularów) rzuconych na dno basenu. W czasie wolnym korzystano z atrakcji pływalni: zjeżdżalni, sauny, jaccuzi oraz części basenu z podgrzewaną wodą znajdującą się na zewnątrz budynku! Zorganizowano także dzień polsko-czeski, podczas którego przedstawiciele partnerskich miast Pszowa i Horni Benesova, każdemu uczestnikowi wręczyli drobne upominki, dziękując jednocześnie zarówno młodzieży za zaangażowanie w zajęciach jak i tym, którzy te zajęcia prowadzili i jednocześnie sprawowali nad młodzieżą opiekę. Zwieńczeniem pobytu było podsumowanie i nagrodzenie zwycięzców zmagań z zagadkami Harry Pottera pysznym tortem oraz to, na co wszyscy niecierpliwie czekali – polsko-czeskie tańce czyli dyskoteka.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy i po tygodniowym pobycie gimnazjaliści wrócili do kraju. Opiekunami uczniów podczas pobytu byli: Renata Woźniak, Katarzyna Popardowska, Zbigniew Sławacki oraz Jacek Kluczyński. To już drugi taki wyjazd w ramach unijnego projektu - ubiegłoroczny był równie udany. Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku taki wyjazd zostanie zorganizowany.

<< powrót do wydarzeń >> Projekt i wykonanie: