Patriotyczna gra miejska dla pszowskich przedszkolaków 2016

Już za kilka dni będziemy świętowali kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja. W tym czasie szczególnie dużo będzie się mówiło o patriotyzmie i miłości do ojczyzny. Uczniowie Gimnazjum w Pszowie wpadli na pomysł, aby zaszczepić tę ideę już u najmłodszych dzieci. W związku z tym, 26 kwietnia w pszowskim MOK-u, postanowili przygotować przedsięwzięcie, które  przybliży najmłodszym historię miasta. W końcu, żeby być dobrym obywatelem, należy najpierw znać historię swojej małej ojczyzny.

Dzięki grze pięcio i sześciolatki z pszowskich przedszkoli miały okazję poznać legendę o tym, skąd wzięła się nazwa Pszów. Poprzez zabawę dowiedziały się, jak wyglądało życie na naszych terenach w zamierzchłych czasach. Gimnazjaliści wcielili się w role postaci z tamtych lat. Głównym bohaterem był pan Pskow – legendarny założyciel grodu. Duże wrażenie na dzieciach wywarło przenikanie się dwóch płaszczyzn – realnej i filmowej. Były zdziwione i zachwycone pojawieniem się wśród nich postaci filmowych, które zaprosiły ich do  wspólnej gry. Przedszkolaki pokonywały kolejne stacje, na których musiały między innymi: pomóc rolnikowi w sadzeniu roślin, rybakowi w łowieniu ryb, gospodyni w zaparzeniu ziółek, szwaczce w projektowaniu strojów, ekspedientce w segregowaniu owoców i warzyw, górnikowi w wybieraniu się do pracy. Posługiwały się przy tym narzędziami z pradawnych lat.  Następnie układały puzzle przedstawiające najważniejsze miejsca w Pszowie. Na zakończenie na makiecie obrazującej nasze miasto, ustawiały pasujące do siebie elementy. Po tych wyczerpujących zmaganiach dzieci zasłużyły na małe co nieco, czyli porcję popcornu. Organizatorki: Hanna Krzykała, Katarzyna Hawel i Justyna Kicka zadbały również o to, aby dzieci pamiętały zawsze o bezpiecznym poruszaniu się po drodze i wręczyły im kolorowe odblaski. Uśmiech na ustach przedszkolaków świadczył o tym, iż były bardzo zadowolone. Potwierdziły one chęć przybycia na trzecią edycję gry miejskiej - już za rok.

Więcej zdjęć w naszej galerii - zapraszamy :-)