Dnia 13 maja 2010r odbyła się planowana w ramach projektu "Wszechstronna edukacja - wyrównuje szanse”wycieczka do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie oraz ogrodu zoologicznego. W wycieczce wzięło udział 40 gimnazjalistów.

Dzięki przychylności chorzowskiego Planetarium uczestnicy wycieczki otrzymali sześć darmowych biletów na udział w seansie pt. „Niebo nad Śląskiem. Niebo nad Polską”. Przed projekcją prowadzący wyjaśniał w jaki sposób działa skomplikowana sieć projektorów demonstrujących obrazy odległych ciał niebieskich oraz że nie da się wykonać zdjęć takiego nieba nawet przy użyciu najlepszych aparatów fotograficznych.

Seans przedstawiał wschód i zachód Słońca, Księżyc w różnych fazach, układy gwiazd i inne ciała niebieskie widoczne na nocnym niebie. Uczniowie mogli również dowiedzieć się gdzie wypatrywać meteorów i w której porze nocy, gdzie szukać planet oraz jak wygląda kometa.

Udzielono praktycznych wskazówek jak orientować się na niebie i w jaki sposób odnajdować najważniejsze gwiazdy, konstelacje, planety czy mgławice. Podczas drugiej części seansu zostały przedstawione planety Układu Słonecznego.

Dużym zainteresowaniem cieszył się zegar słoneczny na placu przy obserwatorium, tym bardziej że po deszczowym poranku wreszcie zaświeciło Słońce. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali krótkiej historii gnomoniki w Polsce, dowiedzieli się także o tym iż taki przyrząd astronomiczny powstanie na placu naszego gimnazjum.

W Planetarium zakupiono 30 obrotowych mapek nieba, które będą wykorzystywane na zajęciach koła młodego przyrodnika w nowym roku szkolnym. Na zakończenie uczniowie wykonywali pamiątkowe zdjęcia na dziedzińcu Planetarium pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Następnie wyruszyliśmy pod bramę Śląskiego Ogrodu Zoologicznego gdzie miło spędziliśmy czas wędrując wśród alejek, bogatej często egzotycznej roślinności, zwiedzając kolejne pawilony, przyglądając się zwierzętom.

Dużą popularnością cieszyła się odnowiona Kotlina Dinozaurów która do niedawna była jedyną tego typu ekspozycją wymarłych gadów w Europie. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, spożyciu posiłku w jednym z ogródków wyruszyliśmy w drogę powrotną do Pszowa.

Wycieczka do planetarium << powrót do wydarzeń >> Projekt i wykonanie: