Wyjazd do Teatru Banialuka w Bielsku Białej

Dnia 22.05.2014r. w ramach Projektu pt. „Kuźnia umysłu i ciała – dodatkowe zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Pszowie” odbyła się wycieczka do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. W wyjeździe uczestniczyło 24 uczniów Gimnazjum w Pszowie uczęszczających na warsztaty teatralno-filmowe.

Głównym celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. „Sen nocy letniej” oraz wzięcie udziału w warsztatach aktorskich, prowadzonych przez aktorkę tamtejszego teatru. Dodatkową atrakcją było to, że właśnie w tym dniu rozpoczął się czterodniowy XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej i młodzież mogła uczestniczyć w jego otwarciu. Obejrzane przedstawienie w atrakcyjny sposób łączyło żywy plan aktorski z animacją lalek. W inscenizacji Banialuki trzynastu aktorów wcieliło się w liczne postacie realne i fantastyczne, wykonując na żywo i w oryginale zapisane w tekście stratfordczyka piosenki. Świat ateńskiego dworu i lasu zapełniły marionetki, pacynki, pół ludzie i pół zwierzęta, jawa mieszała się ze snem, a aktorzy ukradkiem puszczali do widza oko. Widowisko było piękne, młodzież zachwycona. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji, czego dowodem były uśmiechy i komentarze po zakończonym spektaklu. Obcowanie z tzw. ,,wysoką sztuką” oraz możliwość spotkania z profesjonalnymi aktorami, było dla podopiecznych ważnym doświadczeniem oraz nie lada przeżyciem.

Kolejny wyjazd w ramach projektu będzie miał miejsce w przyszłym roku szkolnym.