Uczyć inaczej …

O tym, że lekcje języka polskiego nie muszą być stereotypowe przekonali się uczniowie kl.IIb, którzy pod kierunkiem polonistki Hanny Krzykały, przygotowali niezwykłą  inscenizację II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. Odbyła się ona w niecodziennym miejscu - podziemiach Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie. Gimnazjaliści samodzielnie wykonali rekwizyty i dobrali stroje, bardzo dobrze oddające klimat owego pogańskiego święta. Dreszczyk emocji spotęgowało tajemnicza lokalizacja i co się z nią wiąże, wszechobecna ciemność, rozjaśniona płomykami palących się świec.

Nieco inny charakter miała lekcja poświęcona „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Drugoklasiści przeprowadzili rozprawę sądową, która miała rozstrzygnąć, czy królowa Balladyna jest winna popełnionych zbrodni. Emocji było co niemiara - uczniowie bardzo się zaangażowali, przynieśli odpowiednie rekwizyty, przygotowali mnóstwo pytań, powołali wielu świadków. Ostatecznie jednak sprawiedliwość zwyciężyła i główna bohaterka została ukarana.

Oba przedsięwzięcia spotkały się z wielkim entuzjazmem ze strony uczniów. Dowodzi to, że nietypowe okoliczności wpływają na zwiększenie zainteresowania lekturami, co cieszy nauczycieli języka polskiego.

Zapraszamy do naszej galerii.