Warsztaty językowe z wolontariuszkami projektu AIESEC

Na zaproszenie uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach grupa gimnazjalistów z Pszowa wzięła udział 14 stycznia w nietypowych lekcjach języka angielskiego. Lekcje prowadziły wolontariuszki: Ji Hyun Park z Korei Południowej i Katlego Sebothoma z RPA. Liceum na Skalnej już po raz kolejny przystąpiło do projektu AIESEC World Talks, w ramach którego studenci z różnych krajów prowadzą zajęcia dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ten sposób przybliżają kulturę swoich krajów, uczą przełamywania barier społecznych i oczywiście językowych, ponieważ językiem roboczym jest język angielski.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda codzienne życie w Korei Południowej i RPA. Katlego jest studentką prawa w Pretorii, stolicy RPA. Jej typowy dzień to przede wszystkim nauka. Studiowanie w RPA jest bardzo trudne, nie tylko jeśli chodzi o wymagania, ale przede wszystkim bardzo wysokie czesne. Obecnie trwają ogólnokrajowe protesty studentów przeciwko zbyt wysokim opłatom za studia. Można je śledzić w mediach społecznościowych pod hasłem  #feesmustfall.

Przyjazd do naszego kraju nie obył się bez szoku klimatycznego, ponieważ Katlego wyjechała z Pretorii, gdzie aktualnie panują ponad 40-stopniowe upały. Dla mieszkańców południowej Afryki jest teraz środek lata. W związku z tym, za każdym razem wychodząc z domu w Polsce Katlego zakładała dwie pary spodni i trzy pary skarpet, nie licząc ciepłych rękawiczek.

Ji Hyun nie miała problemów z aklimatyzacją, ponieważ klimat w Korei jest podobny, choć dużo łagodniejszy. To czym jednak ożywiła naszą młodzież, to informacje dotyczące życia młodych Koreańczyków, którzy uwielbiają kluby karaoke oraz przede wszystkim całodobowe salony gier, tzw. PC Bangs. Internet w Korei jest najszybszy na świecie. W ogóle żyje się tam w bardzo szybkim tempie. Koreańczycy od najmłodszych lat dbają o jak najlepsze wykształcenie swoich dzieci. Zapytana o to, jak nastolatkowie spędzają czas wolny, Ji Hyun odparła, że go praktycznie nie mają. Trzeba bardzo wiele przykładać się do nauki, żeby dostać się na studia. Dopiero potem można pozwolić sobie na jakieś hobby, najczęściej podróżowanie lub sport.

Oprócz wysłuchania prezentacji na temat krajów, z których przyjechały wolontariuszki, uczestnicy warsztatów mogli też bardziej praktycznie zasmakować ich kultur. Na przykład, poznali zasady paru koreańskich gier. Oczywiście chętnych do zagrania nie brakowało. Uczniom również bardzo spodobał się południowoafrykański taniec Pata-pata. Na zakończenie był czas na pytania oraz pamiątkowe zdjęcia.

<< powrót do wydarzeń >> Projekt i wykonanie: