Warsztaty na Skalnej Projekt i wykonanie:

We wtorek 27 marca 2012 r. trzydziestoosobowa grupa trzecioklasistów naszego gimnazjum wraz z opiekunami udała się do Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach, mieszczącego się przy ulicy Skalnej. Celem tego wyjazdu było uczestnictwo w lekcji otwartej języka polskiego oraz warsztatach językowych o tematyce wielkanocnej.
Zanim rozpoczęły się docelowe zajęcia zostaliśmy oprowadzeni przez starszych kolegów z liceum po owej szkole. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. sale lekcyjne, siłownię czy salę gimnastyczną. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem, na co wpłynęło m.in. to, że spotkaliśmy wiele koleżanek i kolegów, z którymi jeszcze rok czy dwa lata temu wspólnie uczyliśmy się w naszym gimnazjum.

Kolejnym punktem była lekcja języka polskiego przeprowadzona przez p. mgr Marię Firut, polonistkę rydułtowskiego liceum. Interpretowaliśmy na niej biblijną przypowieść o synu marnotrawnym. Staraliśmy się też znaleźć podobieństwa i różnice pomiędzy tym fragmentem Ewangelii wg św. Łukasza a jego graficznym przedstawieniem – obrazem Rembrandta van Rijna „Powrót syna marnotrawnego”. Warto dodać, że lekcja odbywała się w sali multimedialnej, co pomagało w dobrym odbiorze treści. Lekcja była bardzo ciekawie prowadzona, był czas na wymianę swoich refleksji związanych z dwoma omawianymi dziełami sztuki.

Na koniec pani mgr Firut wyraziła chęć kontynuowania tego typu warsztatów z przynajmniej paroma osobami z naszego grona, czym dyskretnie zachęcała nas do wybrania rydułtowskiego liceum jako naszej kolejnej szkoły. Na koniec mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach językowych, prowadzonych przez anglistkę tamtejszej szkoły, mgr Lidię Szmelich. Tematem były tradycje wielkanocne w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dowiedzieliśmy się np. na czym polega tradycyjny brytyjski bieg Egg Rolling oraz jak drugi dzień Świąt Wielkanocnych spędza amerykańska para prezydencka. Choć warsztaty w całości były prowadzone w języku angielskim, nie mieliśmy kłopotu z ich zrozumieniem.
Na koniec każdy z nas miał okazję przetestować wiedzę nabytą na tych warsztatach – odbył się krótki quiz dotyczący tradycji wielkanocnych Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Wszyscy uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni. Dzięki tym warsztatom mogliśmy się poczuć jak nasi starsi koledzy. Z drugiej strony uświadomiliśmy sobie, jak niewiele zostało nam czasu do ukończenia naszego gimnazjum. Z pewnością kilka osób zaczęło się poważnie zastanawiać nad wyborem 1 LO w Rydułtowach jako swojej szkoły ponadgimnazjalnej.

Łukasz Jureczko kl. III c