Wycieczka do „Pierdołolandii“

11 maja uczniowie II e i III d zostali zaproszeni do biblioteki MOK-u w Pszowie na spotkanie z pisarzem, p. Andrzejem Michałem Derwiszem. Spotkanie było połączone z promocją jego książki pod nieco kontrowersyjnym tytułem „Pierdołolandia”.

W pierwszej części spotkania autor opowiadał o swoich literackich fascynacjach oraz o pracy dziennikarza, redaktora lokalnej prasy. Od wielu lat jego niedoścignionym wzorem jest mistrz fantastyki naukowej, Stanisław Lem. Tytułowa Pierdołolandia jest planetą znajdującą się w odległej Galaktyce Smętnej Drogi Skręcającej w Bok. Na fabułę składa się czternaście korespondencji nadsyłanych na Ziemię przez specjalnego wysłannika, Williama Marię Janowskiego-Johnsona. Opisuje w nich codzienność właściwą dla globu, na którym szczególną czcią otacza się mównice. Pierdołolanie uwielbiają przemawiać na trybunach, stawiają im pomniki i opiewają w wierszach. William przeżywa wiele przygód, odwiedzając takie miejsca jak Tulandia, Bąkolandia czy Amira. Wg pisarza jego książka to science fiction na wesoło, choć nie brak w niej pewnych satyrycznych odniesień do całkiem realnej współczesnej ziemskiej rzeczywistości.

Po zakończeniu części promocyjnej organizatorzy oddali głos publiczności. Uczniów interesowały ulubione lektury pisarza, technika pisania, sposób organizowania warsztatu, plany wydawnicze. Pewne kontrowersje wzbudził tytuł powieści: autor wyjaśnił, że słowo to oddaje charakter mieszkańców owej planety.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.